Isparta Gül Toplama Gül Hasadı Turu 04-05/11-12/18-19/25-26 MAYIS/01-02 Haziran 2019

Anasayfa » Haftasonu Turları » Isparta Gül Toplama Gül Hasadı Turu 04-05/11-12/18-19/25-26 MAYIS/01-02 Haziran 2019
share on facebook  tweet  share on google  print  

Isparta Gül Toplama Gül Hasadı Turu 04-05/11-12/18-19/25-26 MAYIS/01-02 Haziran 2019

"Haftasonu Turları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Isparta

BUTİK ISPARTA GÜL TOPLAMA, GÜL HASADI TURU

ISPARTA, EĞİRDİR, KOVADA GÖLLER BÖLGESİ GÜL TOPLAMA, GÜL HASADI TURU

 

KARAYOLU İLE ULAŞIM 

 

Tur Tarihleri : 04-05 MAYIS/ 11-12 MAYIS/18-19 MAYIS/25-26 MAYIS/01-02 HAZİRAN 2019 (Cuma gecesi hareket )  Tur Süresi: 2 Gün- 1 Gece

 

*** ULAŞIM, REHBERLİK, 1 GECE Y.P KONAKLAMA, 1 KAHVALTI, 1 AKŞAM YEMEĞİ, ISPARTA, EĞİRDİR, KOVADA, YÖRESEL LEZZETLER TADIMI, TÜM ÇEVRE GEZİLERİ DAHİL TUR*

 

 

Gezilecek Yerler :

 

ISPARTA -EĞİRDİR -KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI- EĞİRDİR -YEŞİLADA -CANADA -DÜNDAR BEY MEDRESESİ -HIZIRBEY CAMİİ -EĞİRDİR KALESİ-ISPARTA -GÜL BAHÇELERİ -GÜL HASADI -GÜL TOPLAMA  

İlki 2012 senesinde Folklorik Turizm tarafından ilk defa yapılan ve yerli gruplara dönük Gül Toplama, Gül Hasadı turumuzu her sene tekrarlayacağız. Sizde turumuza katılın . Gülyağı, Gülsuyu üretim aşamalarını görerek bu güzel etkinliği sizde kaçırmayın.

Ayrıca minimum 14-25 kişilik gruplara yapılabilir.

 

Bu program gruplara özel uçaklı şekilde de yapılabilir. (Lütfen teklif isterken uçaklı talebinizi belirtiniz) 

    

TUR PROGRAMI

01.GÜN/ :  Cuma Gecesi Isparta Gül Hasadı turu için İstanbul'dan hareket

23:30 :  İncirli Alfemo önü (Eski Boyner Mağazası) 

23:45 :  Mecidiyeköy Yapı Kredi Önü (Doğtaş Mobilya yanı)

24:00 :  Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü(Otopark Çıkışı Işıklar önü)

00:20 :  Gebze Çayırova Mc Donalds önü

01:30 :  İzmit Otogar önü 

02:30 :  Bozüyük Sarar Outlet Avm Önü ( Eskişehir, Bursa, Bilecik, Bozüyük katılmak isteyenler burdan katılabilir.) 

 

02.GÜN :/  CUMARTESİ ISPARTA  -EĞİRDİR -KOVADA GÖLÜ MİLLİ PARKI - EĞİRDİR -YEŞİLADA -CANADA -DÜNDAR BEY MEDRESESİ -HIZIRBEY CAMİİ -EĞİRDİR KALESİ -ISPARTA -GÜL BAHÇELERİ -GÜL HASADI -GÜL TOPLAMA -  GÜL ÜRÜNLERİ ALIŞVERİŞ -GÜL TOPLAMA -GÜL HASADI ETKİNLİKLERİ -FABRİKA GEZİSİ -GELENEKSEL VE MODERN GÜLYAĞI YAPIMI İZLENMESİ- GÜLLÜ ÜRÜNLER ALIŞVERİSİ -YÖRESEL LEZZETLER

Belirtilen  buluşma noktalarından sizleri alarak Adapazarı Bilecik Afyon üzerinden Dünyanın en büyük gülyağı üreticisi  Ispartaya hareket ediyoruz.

Türkiye’nin bahçesi Isparta’da güller Mayıs ayında açıyor. Bahçeleri ve caddeleri güller süslüyor. Gül hasadı 15 Mayıs’ta başlıyor. Haziran sonuna kadar sürecek. 

Sizde; Hasat zamanı uçsuz bucaksız gül bahçelerini görmek, gül kokusuyla ve görüntüsüyle büyülenmek ve sabahın erken saatlerinde, Gül toplayan kadınlara eşlik etmek, gözlerinizi kamaştıran gülleri, çuvallara doldurarak fabrikalara götürmek; Oradan nefis kokulu lokumlarreçeller, kozmetik, temizlik ürünlerinin   hammaddesi olan gülyağı ve gülsuyunun çıkısını izlemek  isterseniz bize katılın..

Sabah saatlerinde Gülün serüvenini öğrenmek için çıkacağımız yolculuğumuz  sabahın  erken saatlerinde başlıyor.(saat  05:00’de Gülün kokusunu kaybetmeden toplanması gerekiyor). Her sabah şafakta başlayıp güneşin ışıkları yakıcı hale gelmeden, yani en geç saat 11.00’de tamamlanır.) Bizde Gül Bahçesinde yerimizi  alıyoruz.

Gül bahçelerinin sıralandığı vadilerden geçerken mis gibi gül kokuları ile güne merhaba derken Güneykent Kasabasına varıyoruz. Gül hasatı çiçekleri ve mis gibi kokuları ile sıradışı bir olayı yaşamak üzere  gül toplayan kadınlara eşlik etmek üzere rehberimizle birlikte gül bahçelerindeki yerimizi  alıyor ve güllerimizi topluyoruz. 

Gül toplama etkiliğimizin ardından Eski usulde(imbik ile) Gül suyu çıkarılmasının aşamalarını izleyip Gülden elde edilen Gül suyunun ilk damlası düştüğünde etrafa yaydığı koku bizledi mestediyor.

Eski usulde Gül suyu çıkarılmasının ardından Gül yağı Fabrikası na geçiyor ve fabrika Müdürü eşliğinde  üretim aşamalarını izliyoruz, Fabrikada toplanan güllere yapılan işlemleri görüyoruz. Ardından ;

Cittaslow ilçesi Eğirdir’e varıyoruz ve  İlk olarak Eğirdir’in Terası konumundaki Akpınar Köyüne çıkıyoruz. ve Eğirdir Gölü manzarasını izliyoruz .  

Sonrasında konuklarımızla Eğirdir’in Doğal ve Tarihi Güzelliklerini keşfe çıkmak üzere ilk önce   Kovada Gölü ve Milli Parkına  varıyoruz. 

Kovada Gölü Milli Parkında yapacağımız yürüyüş boyunca ağaç ve bitkilerin  Latince ve Türkçe isimlerini  önlerine konulan tabelalardan okuyarak hem bilgileniyor hem de doğa içinde keyifli bir yürüyüş yapmanın tadına varıyoruz.  (Yaklaşık 1 km lik yürüyüşümüzü  her yaş grubundan kişiler rahatlıkla yapabilir.) 

Yürüyüşümüzün bitiş noktasında bulunan ve bölgede yaşayan yaban hayatını  anlatan birde Tabiat Müzesi bulunuyor. Bu müzeyi de ziyaret ettikten sonra Kovada Milli Parkı ndan ayrılıyoruz.   

Gezimizin sonraki bölümünde  Eğirdir Gölü, Yeşil Ada, Can Ada, Dündar Bey Medresesi, Hızırbey Camii, Eğirdir Kalesini geziyor ve  otelimize geçiyoruz. Akşam Yemeği ve konaklama otelimizde. 

 

03.GÜN/ : PAZAR TÜRKİYE'NİN MALDİVLERİ SALDA GÖLÜ -SAGALASSOS ANTİK KENTİ - İSTANBUL

Tertemiz suları, bembeyaz kumsalları ile ünlü Türkiye'nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölüne geçiyoruz.  Aynı zamanda 1.derece sit alanı olan Salda Gölü sizlere fotoğrafik öğeler sunuyor. 

Derinlik bakımından Türkiye’nin en derin tatlı su gölü konumunda olup, 185 metre derinliğe sahip olan Salda Gölü ve çevresi 1989 yılından beri birinci derece doğal sit alanı olarak korunuyor. Dünyanın üçüncü derin gölü olan Salda Gölü Burdur Yeşilova sınırları içerisinde yer almakta. 

Salda Gölü’nde yapılan araştırmalarda uzmanlar, göl suyunun ve Gölün toprak yapısının sahip olduğu mineraller sayesinde hastalıklara iyi geldiği söylenmekte. Salda Gölü'nde araştırmalar yapan İskoçya'nın Glasgow Üniversitesinden Prof.Dr. Mike Russel  dünya üzerinde, Mars’ın yüzey özelliklerini taşıyan iki yerden biri olan Salda Gölü’nde olduğunu Gölde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayaların Mars’ta da bulunduğunu anlatan bu durumun Mars’taki bölgenin de eskiden deniz ya da göl olabileceğini ve burada da güneş enerjisi ile kimyasal moleküllerin birleşmesiyle hayatın başlayabileceğini gösterdiğini iddia etmiştir. Salda Gölü'nde fotoğraf molası, serbest zaman ardından ;

Bütün ihtişamıyla bizi büyüleyecek Sagalassos Antik Kentine geçiyoruz. Hiçbir Antik Kentte olmayan  2000 yıldır kesintisiz  akan Antik çeşmesi ile 1600 rakkımlı dağın eteğinde kurulu görkemli  Sagalassos Antik Kenti bizi karşılıyor. Ağlasun  ilçesinin 7 Km kuzeydoğusunda yer alan Antik Kent Antik Yunan'da Pisidya'nın başkenti olarak bilinmektedir. Şehrin çoğu yapısı kısmen ayakta kalabilmiş  en iyi durumda olanı ise tiyatro bölümü olmakla birlikte son dönemde yapılan kazı çalışmaları ile Ogorası ve Yamaç Evleri, 2000 yıldır akan Antik Çeşmesi ile Sagalassos  tarih içinde bir yolculuk yapmamızı sağlıyor bizlere. Sagalasos Antik Kentinde yapacağımız tarihe yolculuğumuzun ardından fotoğraf çekimlerimizide tamamlayıp İstanbul'a dönüş yolculuğuna geçiyoruz.

Normal trafik koşullarında yaklaşık 23:30 civarı  İstanbul’a dönüyoruz. Başka bir Folklorik Turizm turunda görüşmek üzere vedalaşıyoruz. 

 

 

Not: Aynı programa sadık kalmak koşuluyla Rehberimiz Tur programının genel akışında bazı düzeltmeler ve uyarlamalar yapabilir.  

Ayrıca 31 Mart-01 Nisan ISPARTA EĞİRDİR KOVADA SALDA GÖLÜ SAGALASSOS TURU satışta inceledinizmi

Ayrıca Yurtdışı KAZANLIK GÜL FESTİVALİ FİLİBE Turumuz satışta

 

 

   

 

ISPARTA GÜL HASADI HAKKINDA: 

İnsanın günlük yaşamında çok özel bir yeri olan gül; aşkın, güzelliğin, sevginin ve saygının ifadesini en güzel bir şekilde bünyesinde toplayan bir çiçektir.

Kuzey yarım küre bitkisi olan gülün orijini Doğu Asya'dır. Kesin olmamakla birlikte gül yağı ve gül suyunun ilk olarak İran veya Hindistan'da üretildiği, buradan Anadolu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Doğu Asya'ya yayıldığı bildirilmiştir.         Fosil kaynaklı kayıtlara göre, gülün yeryüzündeki varlığı en az 35 milyon yıllık bir geçmişe sahiptir.

Gül çiçeğinin insanlık tarihindeki yeri ve önemi ise en az 5000 yıllık çok renkli bir geçmişe dayanır.          Anavatanı olan Orta Asya’dan ticaret yolu ile dünyanın diğer bölgelerine ulaşmış olan gül, güzel kokusu, tıbbi değeri ve beslenmedeki yeri dolayısıyla antik çağlardan beri efsanelere konu olmuş ve güzel kokunun peşinde olanlar için vazgeçilmeyen bir çiçek olmuştur. Hatta öyle ki, antik dönemde Fenikeliler, Yunanlılar, Romalılar için gül bahçeleri, en az buğday tarlaları ve meyve bahçeleri kadar önem taşımıştır.          

Gül kokusunu kalıcı yapmak için tarihte ilk yöntem antik çağlarda Mısır, Mezopotamya, Hint ve Çin gibi medeniyetler tarafından kullanılan yağlarla maserasyon (gül çiçeklerinin uygun yağlarda belli bir süre bekletilme yöntemi) olmuştur.          Daha sonra ise M.Ö. 3500’de keşfedilen su ile ekstraksiyon (belli metodlarla gül çiçeklerinin suda bekletilmesi ve sonra süzülerek bu suların kullanılması) yöntemi uygulanmıştır. Daha sonra, M.Ö. 50’de insanlığın keşfettiği “ruhunu yakalamak” usulü yani damıtma ile elde edilen ürünler ortaya çıkmış, gülsuyu haline gelmiştir. Son aşamada da bu gülsuyunun içindeki güzel kokulu yağ taneciklerini toplamak için çaba harcayarak gül yağı dediğimiz gül esansını elde etmek olmuştur.  

 

 

AKTİVİTELER :

 

Kültür  ve Doğa Turu. Aynı zamanda Isparta'da Gül toplama ve Gül Hasadı yapıyoruz.   

KONAKLAMA :

Eğirdir veya Isparta 3 ve 4* standardı Otelleri Oda içerisinde Wc ve Duş 24 Saat sıcak su, saç kurutma mak. Merkezi ısıtma,Tv bulunmaktadır.

KİMLER KATILABİLİR :

Her yaştan ciddi sağlık problemi olmayan herkes katılabilir. Farklı turları seven, butik turlardan keyif alan, tematik turları seven, gittiği bölgede folklorik lezzetleri ve kültürünü araştırmayı seven kişiler tercih eder.

TUR FİYATI :

 

TUR ÜCRETİ

Tur fiyatı (Yetişkin Kişibaşı)

2019 TURU

ERKEN REZ.

06-12 yaş

2019 TURU

ERKEN REZ.

Tek Kişilik oda (sngl)

2019 TURU

ERKEN REZ.

Tur fiyatı (Tek çekim ve 3-6 taksit)

520.-TL

420.-TL

665.-TL

Nakit Banka Havale/Eft/Ofiste ödeme

485.-TL 

385.-TL

630.-TL

 

Belirtilen Fiyat 2 veya 3 Kişilik Odada Kişibaşı Fiyatıdır. Çocuk indirimi 2 yetişkin yanında 6-12 yaş çocuk konaklarsa geçerlidir. 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR  ve OLMAYANLAR :

Tur Ücretine Dahil Olanlar:

  • Gidiş -Dönüş Ulaşım
  • Profesyonel Kokartlı Rehberlik Hizmeti
  • 1 gece Yarım Pansiyon Konaklama
  • 1 sabah kahvaltısı otelde açık büfe
  • 1 Akşam yemeği set menü
  • Zorunlu seyahat sigortası
  • Program dahilinde Isparta Gül Hasadı Etkinlikleri katılım ve çevre gezileri
  • Otopark ücretleri
  • Otoban ücretleri
  • Dostluk ve Güleryüz... 

Tur ücreti dışındakiler : 

İlk gün Sabah kahvaltısı, Otellerdeki minibar harcamaları, Bahşişler ve diğer ekstralar, Öğle Yemekleri, Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler 

REZERVASYON ve ÖDEME DETAYLARI :

Rezervasyon için bize telefon edebilir veya online rezarvasyon formu ile  gerekli bilgilerinizi bize ileterek rezarvasyon yaptırabilirsiniz.Peşin ödeme için ofisimize gelebilir, banka hesaplarımıza havale yapabilirsiniz. Kredi kartıyla peşin yada  taksitli ödeme yapmak isterseniz  ofisimize gelip kartınızdan çekim yaptırabilirsiniz veya Mail Ordur Formu ile ödeyebilirsiniz.  

     

 

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER :

*Spor veya rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.*Mayo,şort Ani hava değişimine uyabilecek Kıyafetler (Hırka, yelek,yağmurluk...)*Fotoğraf Makinesi ve Yeterli Sayıda Film  ve Pil

ULAŞIM :

Ulaşım Aracı : Kullandığımız araçlar turizmde kullanılan ve  özel olarak turizm için tasarlanmış katılımcı sayısına göre 27 kişilik İsuzu Turkuaz veya Novo minibüs, 17-19 kişilik Mercedes Sprinter veya Walksvagen minibüs ile seyahat edilmektedir. Araç yerleşme planında ön, arka, sağ, sol, cam kenarı ve koltuk numarası garantisi verilmez.

 

FOLKLORİK VE SİZİN YÖREYE KATKINIZ :·         

Bu yöreyi bizimle keşfiniz sonrasında el sanatlarımız ölmeyecek·         

Otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak.·         

Yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek.·         

Köylü pazarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı  sağlayacak.

Herkes doğduğu  yerde mutlu yaşayacakFolklorik ve Sizin katkılarınızla... 

“Dostluğa, Doğaya ve Otantik Dünyaya Açılan Pencere”

     

                    

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Isparta Gül Hasadı turu, Gül toplama turu
Tür : Diğer Tarih : 19.05.2018
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Bilgilendirme icin
MAIL LISTE KAYIT OLUN
E-posta: