Safranbolu Safran Hasadı Turu 20-21/27-28/28-29 EKİM 2018

Anasayfa » Haftasonu Turları » Safranbolu Safran Hasadı Turu 20-21/27-28/28-29 EKİM 2018
share on facebook  tweet  share on google  print  

Safranbolu Safran Hasadı Turu 20-21/27-28/28-29 EKİM 2018

"Haftasonu Turları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Safranbolu
Safranbolu Safran Hasadı Turu
 
 
Tur Tarihleri :   20-21 EKİM/27-28 EKİM/28-29 EKİM 2018 Tur süresi : 2 gün-1 gece 
  
SAFRANBOLU SAFRAN HASADI TURU

***SAFRANBOLU KONAKLARINDA KONAKLAMA AYRICALIĞIYLA***

Gezilecek Yerler :

SAFRANBOLU- SAFRAN HASADI ETKİNLİKLERİ -ARASTA-CİNCİ HANI-HAMAMI-İZZETPAŞA CAMİİ-GÜNEŞ SAATİ-KAYMAKAMLAR EVİ-İNCEKAYA SU KEMERİ-BULAK MAĞARASI- YÖRÜK KÖYÜ-SİPAHİOĞLU KONAĞI- KENT TARİHİ MÜZESİ-HÜKÜMET KONAĞI -SAAT KULESİ -KRİSTAL TERAS -TOKATLI KANYONU -AMASRA 

 

GEZİLECEK YERLER

SAFRANBOLU SAFRAN HASADINDA NELER GÖRECEĞİZ :

Safranbolu'da safran üreticileri hasada başladı.

Gıda, kimya, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan, kendi ağırlığının 100 bin katı suyu sarı renge boyayabilen safranı Safranbolu’da yerinde görmeye gidiyoruz.

Gramı 15 ila 20 liradan satılan mucize bitki safranın hikayesini adını verdiği Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 35 dönümlük bir alanda Safran Hasadı turumuzda gözlemleyecek, Safranlı Lezzetlerin tadına varacak, Safranbolu tarihiyle ilgili geniş bilgiler alacağınız dopdolu bir Safran Hasadı programı sizi bekliyor.  

Safranbolu Evleri 

 Safran bitkisi

F : 135 - Bozcaada82.jpg

Safran Çiçeği Tarlaları

YÖRE BİLGİSİ
Safranbolu, geleneksel Türk toplum yaşamının özelliklerini kent ölçeğinde yaşatan, tarihi ve kültürel eserlerini tüm insanlara sunan bir örnek kenttir. Sahip olduğu zengin kültürel miras ve bu mirasın korumadaki başarısı Safranbolu'yu bir dünya kenti ününe kavuşturmuş ve UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne alınmasını sağlamıştır. Daha çok Eski Türk Evleri ile tanınan Safranbolu, tarihi boyutuyla, doğal güzellikleriyle ve kent ölçeğinde korumacılıkta örnek oluşturmasıyla gün geçtikçe daha çok ilgi görmektedir. 1200'ü koruma altında olan sayısız kültürel eseri bulunan Safranbolu, bugün kent ölçeğinde en iyi korunan yer olarak anılmaktadır. Anadolu'nun kuzeybatı kesiminde, tarihte Paphlagonia olarak adlandırılan bölgede bulunan Safranbolu'nun bilinen tarihi M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır.Adını, kendi ağırlığının yüz bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen safran bitkisinden alan Safranbolu, tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bunların başlıcaları Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarıdır. Safranbolu'nun Türkler tarafından kesin olarak alınışı 1196'da olduğu bilinmektedir .
Safranbolu'da görmediğim yer kalmasın diyorsanız bu turumuz size göre.. 
TUR PROGRAMI
  

1.Gün/ Cumartesi sabahı İstanbul'dan hareket TARİHİ KONAKLAR -ARASTALAR -SAFRANBOLU -İNCEKAYA SU KEMERİ -BULAK MAĞARASI

İstanbul'dan hareketle sizleri aldıktan sonra Bolu Gerede Karabük güzergahını izleyerek Safranbolu yolculuğumuza başlıyoruz. Müze Kent Safranbolu'ya varışımızın ardından Safranbolu Turumuza eski bir Bektaşi köyü olan Yörük Köyüyle başlıyoruz. Safranbolu Yörük Köyünde  sırasıyla Sipahi konağını, Hacı kavas ve kaymakçıoğlu evlerini, bir dönemin çamaşırhanesi; şimdilerin sanat galerisini geziyoruz. Ardından Rehberimizle  Ardından Eski Safranbolu'ya geçiyoruz. Öğle yemeğinde Safranbolu yöresel lezzetleri tadıyoruz.(ekstra) Özellikle Tarhana çorbası, Etli yaprak sarma, Peruhi, Mantı, baklava tatmanızı öneririz. Öğle yemeği ardından Rehberimizle  Tarihi Safranbolu gezimize başlıyoruz. Safranbolu ruhunu hissedebileceğimiz sokaklardan geçerek Kaymakamlar evi, Cinci Hanı ve Hamamı, İzzet Mehmet Paşa Camii, Köprülü Mehmet Paşa Camii'ni gezip, avlusundaki Güneş saati hakkında bilgi alıyoruz. Sonrasında İncekaya Su Kemeri, Kristal Teras, Tokatlı Kanyonu ve Bulak Mağarasını görmek üzere aracımıza biniyoruz. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarfından yaptırılan 6 kemerli görkemli bir yapı olan İncekaya köprüsünün üzerinde yürüyüp fotoğraf çektiriyoruz. Kristal Terasta yürüyüş yapıyoruz. Sonrasında Bulak Mağarası tüm ihtişamıyla bizi bekliyor. Bu güzelliklerin ardından Safranbolu'daki konağımıza dönüyor ve dinleniyoruz. Akşam yemeğimiz Safranbolu otelde.

Köylüllerle Safran toplarken 

 İncekaya Su Kemeri 

F : 135 - Bozcaada82.jpg

Safranlı Yöresel lezzetler

2.Gün/  KENT TARİHİ MÜZESİ-SAFRANBOLU – SAFRAN HASADI ETKİNLİKLERİ -SAFRANLI LEZZETLER- SAFRANLI YÖRESEL ALIŞVERİŞ -AMASRA

Sabah otelimizde alacağımız erken kahvaltı ardından bu turu sizlere yapma amacımız Safranbolu'da Safran Hasadı turumuza başlamak üzere Safran Tarlalarına yolculuğumuz başlıyor. Safrandan maksimum verimi almanın ön koşulu, çiçekleri tomurcuk halindeyken toplamak. Tarlaya güneş vurup çiçekler açıldığında arılar gelip polenleri alıyor. Açılan çiçekler toplanırken tepecikler hasar görebiliyor. O yüzden bizde erken yollara düşüyoruz. Gramı 15 ila 20 liradan satılan mucize bitki safranın hikayesini adını verdiği Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Gıda, kimya, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan, kendi ağırlığının 100 bin katı suyu sarı renge boyayabilen safranı, Sabundan, muma, kolonyadan lokuma, çaya safranlı ürünlerin vazgeçilmezi Safran çiçeği Hasadını yapıyoruz. Sonrasında Safranbolu merkeze geçiyor ve Meşhur Safranlı Lokum yapımını izlemek üzere üretim tesisine geçiyoruz. Safranlı Lokum yapımı hakkında bilgi alıyor ve yapım aşamalarını fotoğraflıyoruz. Safranlı lokum ve Safran Hasadı sonrası Safranbolu merkezde safranlı ürünler alışverişi yapmak üzere sizleri serbest bırakıyoruz. Ardından şehri panoramik olarak görebileceğiz Hükümet Konağı ve Saat kulesinin bulunduğu kale mevkiine çıkıyoruz. Kent Tarihi müzesi tüm fotoğraf ve tanıtımlarla Safranbolu'nun geçmişine ışık tutuyor.
Bu Tarihi şehri ve konakları ardımızda bırakıp Bartın üzerinden Amasra’ya doğru yol alıyoruz. Yolculuğumuz sonunda Çeşmi-Cihan (Dünyanın Gözü) olarak nitelendirilen limanı ve balığıyla ünlü Karadeniz’in şirin beldesi Amasra’ya geliyoruz. Amasra Kalesinisurlaroymacılar çarşısını ve limanı geziyoruz. Yemek sonrası alışveriş için serbest zaman verip, 16:00 gibi  Amasra’dan istemeye, istemeye ayrılıyoruz ve İstanbul’a doğru yola koyuluyoruz. Akşam üzeri Safran Hasadı Turumuzu bitirip farklı Folklorik Turizm turlarında buluşmak dileğiyle İstanbul'a dönüşe geçiyoruz. Yaklaşık olarak 22:30-23:30 civarı İstanbul'da oluyoruz. 
 
Ayrıca Minimum 14, 24, 28 kişilik gruplara Safran Hasadı zamanı yapılabilir.  
Grubunuzu oluşturun size özel tur keyfini yaşayın.
 
F : 801 - faceb.png
HAREKET NOKTALARI VE SAATLERİ
Safranbolu turu Cumartesi sabahı İstanbul'dan hareket

06:30  İncirli Alfemo Önü (Eski Boyner önü)

06:45  Mecidiyeköy Yapı Kredi  Bankası Önü (Doğtaş Mobilya Yanı)

07:00  Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü(Vakıflar Bank.Karşı hizası)

08:00  İzmit Otogar Önü

AKTİVİTELER
Kültür,  Doğa Turu ve Alışverişle içiçe geçirebileceğiniz haftasonu gezisi. 
KONAKLAMA
Geleneksel Safranbolu Konağı: Oda içerisinde Wc ve Duş 24 Saat sıcak su, saç kurutma mak. Merkezi ısıtma bulunmaktadır.    

KİMLER KATILABİLİR
Her yaştan ciddi sağlık problemi olmayan herkes katılabilir.
 
TUR FİYATI
    
 
 

TUR ÜCRETİ :

 

 

Tur fiyatı (Yetişkin Kişibaşı) 06-12 yaş Tek Kişilik Oda (sngl)

Tur fiyatı (Tek çekim ve 3-6 taksit)

470.-TL  370.-TL  615.-TL 

Nakit Banka Havale/Eft/Ofiste ödeme

445.-TL  345.-TL  590.-TL 
 
 

Belirtilen Fiyat 2 veya 3 Kişilik Odada Kişibaşı Fiyatıdır. 

Çocuk indirimi 2 yetişkin yanında 6-12 yaş çocuk konaklarsa geçerlidir. 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR VE OLMAYANLAR

 

Tur Ücretine Dahil Olanlar:
 
  • Gidiş -Dönüş Ulaşım ,
  • Rehberlik , 
  • 1 gece Yarım pansiyon konaklama, 
  • 1 sabah kahvaltısı Açık büfe , 
  • 1 akşam yemeği, 
  • Program dahilinde Safran Hasadı Etkinleri
  • Tüm Çevre gezileri,
  • Zorunlu Seyahat Sigortası
  • Dostluk ve Güleryüz...
Tur Ücreti Dışındakiler:
Yolda alınan yemek ve içecekler, ilk gün kahvaltı, öğle yemekleri , Müze Girişleri (Yaklaşık 15-20.-tl civarındadır), akşam yemeğindeki içecekler
REZARVASYON VE ÖDEME DETAYLARI
Rezervasyon için bize telefon edebilir veya online rezarvasyon formu ile  gerekli bilgilerinizi bize ileterek rezarvasyon yaptırabilirsiniz.Peşin ödeme için ofisimize gelebilir, banka hesaplarımıza havale yapabilirsiniz.
Kredi kartıyla peşin yada  taksitli ödeme yapmak isterseniz  ofisimize gelip kartınızdan çekim yaptırabilirsiniz,
Mail order formumuzu doldurup bize  fakslamak suretiylede ofise gelmeden kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. 
     
 
YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER
*Spor veya rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.
*Ani hava değişimine uyabilecek Kıyafetler (Hırka, yelek,yağmurluk...)
*Fotoğraf Makinesi ve Yeterli Sayıda Film  ve Pil
ULAŞIM
 
Kullandığımız araçlar turizmde kullanılan ve  özel olarak turizm için tasarlanmış katılımcı sayısına göre 17 kişilik Mercedes Sprinter veya 19 kişilik Volkswagen Volt Minübüs  ile veya  27 veya 31 kişilik İsuzu Turkuaz,  Otokar-Sultan  Midibus, 46 Kişilik Safir, MAN, Travego, Tourismo otobüs   ile seyahat edilmektedir. Araç yerleşme planında ön, arka, sağ, sol, cam kenarı ve koltuk numarası garantisi verilmez.
İstanbul- Safranbolu  arası yaklaşık  410 km.(6-7 saat)
  
FOLKLORİK VE SİZİN YÖREYE KATKINIZ :
·          Bu yöreyi bizimle keşfiniz sonrasında el sanatlarımız ölmeyecek
·          Otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak.
·          Yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek.
·           Pazarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı  sağlayacak.
Herkes doğduğu  yerde mutlu yaşayacak. Folklorik ve Sizin katkılarınızla... 

“Dostluğa, Doğaya ve Otantik Dünyaya Açılan Pencere”

 

     

Safranbolu, Turu, 23 Nisan Safranbolu Turları, 19 Mayıs Safranbolu turu, otelleri, Gezileri, Tatili, Yılbaşı Safranbolu turu, Pansiyonları, Safranbolu tur,  Konaklar, Rehberi, 

                 

Kaynak : Safran Hasadı turları
Tür : Diğer Tarih : 14.10.2018
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Bilgilendirme icin
MAIL LISTE KAYIT OLUN
E-posta: