Haftasonu Trabzon Mutfağı Folklorik Lezzet Yolculuğu ve Kültür Turu (2 gün)

Anasayfa » Karadeniz Turları » Haftasonu Trabzon Mutfağı Folklorik Lezzet Yolculuğu ve Kültür Turu (2 gün)
share on facebook  tweet  share on google  print  

Haftasonu Trabzon Mutfağı Folklorik Lezzet Yolculuğu ve Kültür Turu (2 gün)

"Karadeniz Turları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Haftasonu

BUTİK TRABZON MUTFAĞI FOLKLORİK LEZETLER VE KÜLTÜR TURU  

BUTİK TRABZON MUTFAĞI FOLKLORİK LEZZETLER YOLCULUĞU ve KÜLTÜR TURU HAFTASONU GEZİSİ

 

Turumuz Trabzon Havaalanı buluşmalı olduğundan her ilden katılabilirsiniz

Tur Tarihleri :  GRUPLARA YAPILIR  Tur Süresi: 02 Gün-01 Gece 

 

Her ilden katılıma açık olduğu için uçak bileti tura dahil edilmemiştir.

 

Grubunu oluştur. Sana özel tur keyfi yaşa. 

 

TUR PROGRAMI

 

01.GÜN/ : TÜRKİYE'NİN HER NOKTASINDAN BULUŞMALI -İSTANBUL - TRABZON PİDESİ - KOSTAKİ KONAĞI - ATATÜRK KÖŞKÜ -  AKÇAABAT KÖFTECİSİ - ORTA MAHALLE  

Türkiye’nin her noktasından Rehberimiz, siz değerli misafirlerimizi sabah saatlerinde Trabzon Havalimanı ve Trabzon Otogarında karşılıyor, vereceği kısa brifingler sonrasında kahvaltımızı almak üzere Trabzon merkezde pidesi ile ünlü Çardak Pide’ye hareket ediyoruz. 1979 yılından bu yana Trabzon'da hizmet veren Çardak Pidede masamıza serpme Trabzon yöresine has pidelerden oluşan menü şeklinde alıyoruz. Pide keyfinin ardından Uzun Sokak'ta Trabzon şehrinin havasını soluyor, 1898-1913 yılların başlarında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından ve bir çok malzemenin İtalya’dan getirildiği söylenen Kostaki Konağı’nı ( Trabzon Müzesini ) gezmeye koyuluyoruz. Müze içerisindeki kalem işçiliğine dikkat ediniz diyor, gezimizi tamamladıktan sonra sanat sokağında Erguvan Cafe'de Türk Kahvelerimizi yudumluyoruz. Trabzon gezimize Ortahisar Mahallesi ile devam ediyoruz. Fatih Camii ( Altınbaşlı Meryem Kilisesi )Osmanlı Hükümet Binası, Kanuni Evi gezileri sonrasında Zağnos Vadisi’nde kısa bir tur atıyor Soğuksu mevkiinde bulunan Atatürk Köşkü’ne çıkıyoruz. Banker Kostantin Kabayanidis tarafından 19. yüzyılın sonunda yaptırılan İtalyan Barok mimarisindeki Köşkü geziyor, Atamızın mirasını yazdığı odayı görüyor fotoğraf çekimlerinin ardından köşkten ayrılıyoruz. Ortahisar Mahallesi’nde Kommenos ailesi tarafından 1238 yılında yapımına başlanan 25 yılın sonunda 1263 yılında yapımız tamamlanan Kutsal Bilgelik anlamına gelen Hagia Sophia ( Ayasofya ) Kilisesi & Camisini gezmeye başlıyoruz. Rehberimizin 1260 yıllara dayanan freskler hakkındaki bilgileri dinliyor fotoğraf çekimlerimi tamamlıyoruz. Gezi sonrasında Trabzon Kazaziye ve Telkarisi ile Trabzon Hasırı hakkındaki bilgieri gümüşçümüzden aldıktan sonra öğle yemeğimizi almak üzere Akçaabat'a Nihat Usta’ya gidiyoruz. Akçaabat Köftesini dünyaya tanıtan 1974 yılından bu güne lezzetli ile ünlü Nihat Ustada Akçaabat Köftesinin tadına bakıyoruz. yemeğimizin ardından Akçaabat’ta Orta Mahalle çıkıyoruz. 1988 yılında Kentsel Sit Alanı ilan edilen Orta Mahallede 19. yy ait tamamı ile deniz manzaralı 100 civarı Osmanlı ve Rum geleneksel mimarî yapıları ile öne çıkan evlerin arasından yapacağımız yürüyüşümüzün ardından Orta Mahalle (Hagios Mikhailos) Kilisesi'ni görüyor, gezimizi Tarihi Timurcular Konağı’nda Karadeniz'e nazır kahvelerimiz ile sonlandırıyoruz. Konaklamamızı kapı girişindeki tarihi ile 1893 yılında yapımı tamamlanan ve restorasyon ile otel haline getirilen Kanoğlu Konağı’nda alıyoruz. Odalarımızda dinlenmeye çekiliyor, siz değerli misafirlerimiz ile belirlenen saatte buluşuyor akşam yemeğimizi otelimizin bahçesinde konak aşçılarının bizim için özel hazırladığı menü şeklinde alıyoruz. BUTİK KANOĞLU KONAĞI www.kanoglukonagi.com

 

 

02.GÜN/ : HAMSİKÖY - KARACA MAĞARASI - KALKANOĞLU PİLAVCISI - BOZTEPE - TRABZON 

Otelimizdeki kahvaltının ardından Orta Mahalle’den ayrılıyor, tarihi ipek yolunu takiben Hamsiköy'e gidiyoruz. Ünlü gezginler Marco Polo ve Evliya Çelebi’nin izinden Zigana Dağı’na doğru yolculuğumuzda bir zamanlar hanları ile ünlü, kervanların uğrak noktası olan beş köyün birleştiği bölge  ( Arapça’da Hamse beş anlamına geliyor ) Hamsiköy'de ünlü Hamsiköy Sütlaçı’nın tadına bakmaya  nasıl yapıldığını öğrenmek üzere Hamsiköy'e ulaşıyoruz.  Uğur Usta'ya uğruyor acentemizin ikramı sütlaçların tadına bakıyor, yapılışları hakkında bilgileri alıyoruz.  Sütlaç molasını ardından köylerin arasından eski Zigana Yolunu takiben Türkiye’nin En Uzun Tünellerinden bir tanesi olan Zigana Tüneli’nden geçiyor ve Kuzey ile Doğunun arasındaki eko sistem arasındaki farkı görerek fotoğraf molası veriyoruz. Molanın sonrasında Torul İlçesi Cebeli Köyü sınırları içerisinde denizden 1550 m. Yükseklikte UNESCO'nun Dünya Miras Listesine girecek güzellikte ve değerde olan Karaca Mağarası’nı gezmeye koyuluyoruz. Astım Hastaları ve birçok solunum hastalığına iyi geldiği söylenen Karaca Mağarasında; Damlataşı şekilleri,sarkıtlar, sütunlar, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, mağara incileri ve traverten basamakları gibi birçok doğa harikasını bir arada görüyor ve çıkışa yöneliyoruz. Karaca Mağarası gezimizi tamamlıyor, Gümüşhane’ye özgü Pestil, Köme, kuşburnu marmelatlarının azda olsa tatlarına bakıyoruz. Geliş yolunu takiben Trabzon'a ulaşıyor, öğle yemeğimizi 1856 yılına dayanan tarihi ile Trabzon Moloz'da bulunan Kalkanoğlu Pilavcısında alıyoruz. Menümüzde neler mi var?? Tereyağlı Kalkanoğlu Pilavı, Kavurma, Kuru Fasulye ve Hoşaf. Yemek sonrasında Trabzon'da yöresel ürünleri için siz değerli misafirlerimize serbest zaman veriyoruz. Belirlenen saate buluşuyor, Trabzon'u kuşbakışı izleyeceğimiz Boztepe'ye çıkıyor, semaverde çaylarımızı yudumluyor, çekirdeklerimizi çıtlatıyoruz. Uçak saatine yaklaşıyor sizleri Havalimanına transfer ediyoruz. Bir başka Butik Karadeniz haftasonu Folklorik Turizm turlarında buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz. 

 

Diğer Karadeniz Turları incelemek çin tıkla. 

 

OTELLER : 

Butik Kanoğlu Konağı Konaklamalı (1 gece) Tüm odalarda duş,wc, saç kurutma, TV (Yoğunluk olması durumunda benzeri otellerde konaklama yapılabilir.) 

 

TUR FİYATI : 

 

 

TUR ÜCRETİ :

 

Tur fiyatı 

2 ve 3 kişilik odada kişibaşı 

06-12 Yaş Çocuk Tek Kişilik Oda (sngl)

Tur fiyatı (Tek çekim ve 3-6-9 taksit)

SORUNUZ.-TL SORUNUZ.-TL SORUNUZ.-TL

Nakit Banka Havale/Eft/Ofiste ödeme

SORUNUZ.-TL SORUNUZ.-TL SORUNUZ.-TL
 
 

Belirtilen Fiyat 2 veya 3 Kişilik Odada Kişibaşı Fiyatıdır. 

Çocuk indirimi 2 yetişkin yanında 06-12 yaş çocuk konaklarsa geçerlidir.

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR : 

 

 • Bölgedeki tüm ara ulaşımlar, (Hizmetimiz Trabzon Havaalanı başlar, Trabzon havaalanı biter. (Her ilden katılıma açık olduğu için Ana Ulaşım Uçak Bileti dahil değildir.)
 • Havaalanı transferleri,
 • Çardak Pidede ilk gün sabah kahvaltısı
 • 1 gece Butik Kanoğlu Konağı konaklama 
 • Otellerde alınacak 2.gün sabah kahvaltısı,
 • 1 akşam yemeği, (Set menü veya açık büfe şeklinde)
 • Hamsiköy'de Alınacak Kişibaşı 2 Adet Hamsiköy Sütlaçı
 • Karaca Mağarası Giriş Ücreti
 • Trabzon Müzesi Giriş Ücreti
 • Atatürk Köşkü Giriş Ücreti 
 • Profesyonel Rehberlik hizmeti,
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Milli park ve otopark giriş ücretleri,
 • Tüm çevre gezileri,
 • Araç içi Yöresel İkramlar,
 • Dostluk ve Güleryüz... 

 

 • Tur Ücreti Dışındakiler: Ana ulaşım uçak veya Otobüs , Müze ve ören yeri giriş ücretleri, tüm öğle Yemekleri ve yemeklerde alınacak içecekler, Otellerdeki mini bar harcamaları , bahşişler ve  diğer ekstralar. Belirtilen dışındaki yemekler.   
 

ÖNERİLEN UÇUŞ DETAYLARI :

Önerilen Uçuş Detayları Samsun Havaalanında buluşma

Turumuzun Başlangıç noktası Trabzon'dur. Turumuza Türkiye’nin Her Noktasından Ulaşım İmkanı Olduğu İçin Tur Başlangıç Saatimiz 09:30 -10:30 dir. Misafirlerimizin Ayrıca Kendi Araçları ile Geldiği Durumlarda Bizimle İrtibata Geçtiği Takdirde Aracını Otoparkımıza Yerleştiriyor, Tura Katılımını Sağlıyoruz.

Otobüs ile Turumuza Katılacak Misafirlerimiz ile Samsun Otogarında Buluşma Saatimiz 08:30 -09:00            

Uçakla Gelen Misafirlerimiz İçin Aracımız 09.00 den İtibaren Havalimanında sizleri bekliyor olacak.  

Tur Başlangıç Ordu Giresun Havalimanı 08:30 / Bitiş Noktası: 20:00den sonraki uçuşlar Ordu Giresundur.   

REZERVASYON ve ÖDEME DETAYLARI:

Peşin ödeme için ofisimize gelebilir, banka hesaplarımıza havale yapabilirsiniz. Kredi kartıyla peşin yada  taksitli ödeme yapmak isterseniz  ofisimize gelip kartınızdan çekim yaptırabilirsiniz,Mail order formumuzu doldurup bize  fakslamak suretiylede ofise gelmeden kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.  

   

 

 

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER:

Tur programımız çoğunlukla yaylalarda geçeceği için güneş ısınları ile biraz hasır neşir olacağız:) Onun İçinYanınızda Getirilmesi gerekenler diye küçük bir liste hazırladık. Faktörlü güneş kreminiz (  +18 veya +20 faktör ), Güneş Gözlüğünüz, Polar mont veya kazak, Rahat yürüyüş pantolonu, Yürüyüş Ayakkabınız, Fotoğraf Makinesi  ( yedek pil veya sarj aleti / yedek kartlarınız ), Şort ve Deniz havlusu ( denize ve Nehirlere girmek için ).  Kişisel Eşyalarınız ve İlaçlarınız,Günlük eşyalarınız için Küçük  sırt çantası,  

ULAŞIM:

 

Turkiyenin her ilinden katılıma açık olduğundan ana ulaşım uçak dahil edilmemiştir. Ana Ulaşım Uçak ile olup,  Ara ulaşımlar katılımcı sayısına göre 17 kişilik Volkswagen Volt, Mercedes Sprinter, 27 kişilik Isuzu Turkuaz ve Novo minibüs araç ile sağlanır.  

 

FOLKLORİK VE SİZİN YÖREYE KATKINIZ :   

Bu yöreyi bizimle keşfiniz sonrasında el sanatlarımız ölmeyecek   

Otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak.   

Yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek.  

Köylü pazarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı  sağlayacak.Herkes doğduğu  yerde mutlu yaşayacak. Folklorik ve Sizin katkılarınızla... 

“Dostluğa, Doğaya ve Otantik Dünyaya Açılan Pencere

      

 

Kaynak : Trabzon Mutfağı Folklorik Lezzet Yolculuğu turu
Tür : Gezi Tarih : 23.12.2015
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Bilgilendirme icin
MAIL LISTE KAYIT OLUN
E-posta: