Doğu Anadolu Turu (7 gün- 6 gece) Elazığ, Harput, Erzurum, Kars, Erzincan, Kemaliye, Doğubeyazıt

Anasayfa » Doğu Anadolu Turları » Doğu Anadolu Turu (7 gün- 6 gece) Elazığ, Harput, Erzurum, Kars, Erzincan, Kemaliye, Doğubeyazıt
share on facebook  tweet  share on google  print  

Doğu Anadolu Turu (7 gün- 6 gece) Elazığ, Harput, Erzurum, Kars, Erzincan, Kemaliye, Doğubeyazıt

"Doğu Anadolu Turları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Doğu

DOĞU ANADOLU TURU (7 GÜN -6 GECE)

DOĞU ANADOLUNUN BİLİNMEYEN HAZİNELERİ ELAZIĞ, HARPUT, ERZURUM, KARS, ERZİNCAN, KEMALİYE, KARANLIK KANYON, AĞRI, DOĞUBEYAZIT GEZİLERİ)

(TÜRKİYE'DE BİR İLK/ FARKLI VE SIRADIŞI BİR DOĞU ANADOLU TUR PROGRAMI)

Tur Tarihleri :  GRUPLARA YAPILIR Tur Süresi: 7 Gün 6 Gece

Turumuz Elazığ Havaalanı buluşmalı olduğundan her ilden katılabilirsiniz.

Her ilden katılıma açık olduğu için uçak bileti tura dahil edilmemiştir.

GEZİLECEK YERLER

ELAZIĞ -HARPUT -ÇIRÇIR ŞELALESİ -KEBAN BARAJ GÖLÜ -OCAK KÖYÜ -HİNGE KEÇİ SÜTÜ DONDURMASI -KEMALİYE, KEMALİYE -EĞİN -MANİ YOLU -KARANLIK KANYON TEKNE TURU -DOĞA VE TARİH MÜZESİ -KÜLTÜR MİRASI APÇAĞA KÖYÜ-BEBEİK KAHVESİ -ERZİNCAN, İSHAKPAŞA SARAYI -AHMED -İ HANİ TÜRBESİ -DOĞUBAYAZIT PASAJLARI, ERZURUM -ÜÇ KÜMBETLER -ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE -ERZURUM EVLERİ-YAKUTİYE MEDRESESİ -TARİHİ SAAT KULESİ, BİR İLK -IĞDIR -KEÇİVAN KALESİ -ÇENGİLLİ KİLİSESİ -KARS -AKSULAR KONAĞI-BOĞATEPE PEYNİR MÜZESİ -BİR İLK / BANA CATHEDRALİ -ÖŞVANK MANASTIRI -TORTUM ŞELALESİ -KARS ANİ HARABELERİ -BİR İLK /BAGNAYR MANASTIRI -KIZIL KİLİSE - KARS ŞEHİR TURU  

 

Ayrıca Erzurum Turumuz En Az 12 Kişilik Gruplara İstenilen Tarihte de Yapılabilir.

TUR PROGRAMI

Buluşma yeri olan Elazığ Havaalanında,  Rehberimiz sizi karşılayıp asagidaki programa göre tur programı uygulanacaktır. Turumuz her ilden katılıma açık olduğu için ana ulaşım uçak bileti dahil edilmemiştir. İstanbul dışından katılımcılara da açıktır.

1.GÜN: ELAZIĞ -HARPUT -ÇIRÇIR ŞELALESİ -KEBAN BARAJ GÖLÜ -OCAK KÖYÜ -HİNGE KEÇİ SÜTÜ DONDURMASI -KEMALİYE  

Siz Saygıdeğer misafirlerimiz ile Elazığ havalimanında aracımız ve rehberimiz ile sizleri karşılıyoruz. Otobüs ile gelen misafirlerimizi ile otogarda buluşuyor sabah kahvaltısını almak üzere restaurantımıza ulaşıyoruz. Alınan sabah kahvaltısının ardından Elazığ’ın eski yerleşim merkezi olan Harput’a hareket ediyoruz. 4000 Yıllık Tarihe Sahip Harput, birçok medeniyete ev sahipliği yapması ile nedeni birçok eseri barındıran Harput ta; Harput Kalesi, Ulu Cami, Sara Hatun Camii,  Arap Baba Türbesi, İmam Efendi, , Ahi Musa Mescidi Ağa, Kurşunlu Camii, Cimşit Hamamı, Dabakhane, Meryem Ana Kilisesi, Tarihi Harput Evlerini görüyoruz. Evliyalar diyarı olan Harput’tan ayrılıyor ve şirin ilçemiz Keban’a ulaşıyoruz. Muhteşem bir manzaraya sahip Çırçır Şelalesi alabalık üretim çiftliğinde öğle yemeğimizi alıyor, Fırat Irmağının eşsiz manzarası eşliğinde, Ocak Köyüne ulaşıyoruz. Kültür Bakanlığının Ülkemizde bulunan tek köy müzesi Ali GÜLER Müzesinin bulunduğu Ocak Köyü’nü gezdikten sonra Dudluca Köyünde Türkiye’de bir benzerine daha şahit olamayacağınız HİNGE KEÇİ SÜTÜ DONDURMACISINDAN dondurmalarımızı alıyoruz. ( Acentamızın İkramıdır ) Vali Recep Yazıcıoğlu Köprüsünü görüyor hikayesini dinledikten sonra Kemaliye’ye ulaşıyoruz. Şehir merkezindeki otelimize yerleşiyor ve akşam yemeğine kadar odalarımızda dinleniyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Dileyen misafirlerimiz ile Kemaliye Kültür Evinde Müzik Keyfini yaşamaya gidiyoruz. ( Tavsiye ederiz çok keyif alacağınız bir müzik şölenine tanık olacaksınız. ) ( KEMALİYE / ERZİNCAN )   

2.GÜN: KEMALİYE -EĞİN -MANİ YOLU -KARANLIK KANYON TEKNE TURU -DOĞA VE TARİH MÜZESİ -KÜLTÜR MİRASI APÇAĞA KÖYÜ-BEBEİK KAHVESİ -ERZİNCAN        

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı sonrasında İsmi Eğin iken Mustafa Kemal Atatürk’e atfen Kemaliye olarak değiştirilen, Çevre ve Kültür Değerlendirme ve Tanıtma Vakfı Tarafından özgün mimarisi ile dokusuyla UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİ’ NE aday gösterilen Kemaliye’yi dolaşmaya başlıyoruz. Tarihi Kemaliye Sokaklarında Bölgeye Özgü evlerin arasında yapacağımız zamana yolculuk sonrasında dinlenmek üzere Lökhane’de Bebik Kahvelerimizi yudumluyoruz. Zincirli Kaya, Tarihi Taş Dibi Camii, Mani Yolu, Seytali Parkı, Medrese, Değirmen ve Tübitak tarafından desteklenen Doğa Tarih Müzesini geziyoruz. Öğle yemeğimizi Kültür Bakanlığı tarafından, tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen Apçağa Köyünde Köy Evinde Yöresel Ürünlerden oluşan menümüz şeklinde alıyoruz. Köy içerisinde yapacağımız yürüyüş sonrasında Kemali’ye dönüyor ve Eğin halkının inşaatı 130 yıl sürmüş olan Taşyollarını Dünyanın En Büyük Kanyonlarından bir tanesi olan Karanlık Kanyonda yapacağımız Tekne gezisi ile görüyoruz. Kemaliye’den ayrılırken Kemaliye’nin son fotoğraflarını çekmek ve inanılmaz bir azimle yapılan Kayabaşında 85 basamakla çıkılan Bekir TAŞTAN Evini hayranlıkla ziyaret ediyoruz. Dönüş yolculuğumuz Kemah üzerinden Erzincan. Erzincan’da bulunan otelimize yerleşiyor ve akşam yemeğine kadar odalarımızda dinlenmeye çekiliyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (ERZİNCAN) 

3.GÜN: ERZURUM -ÜÇ KÜMBETLER -ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE -ERZURUM EVLERİ-YAKUTİYE MEDRESESİ -TARİHİ SAAT KULESİ  

 

Erzurum Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı sonrasında Erzincan’dan Erzurum’a hareket ediyoruz. Erzurum’da ilk olarak Anadolu Selçuk Sultanı 1.Alaeddin Keykubadın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmış olan, Açık avlulu medreselerin Anadolu'da en büyüğü olan Çifte Minareleri Medreseyi fotoğraflıyor ve Üç Kümbetler’e hareket ediyoruz. Üç Kümbetler gezisi sonrasında, Erzurum ilinin en büyük camilerinden bir tanesi olan Ulucami gezimizi tamamlıyor, Öğle yemeğimizi bölgenin en leziz tadı olan Çağ Kebabı ve Kadayıf Dolması şeklinde alıyoruz. Yemek sonrasında İlhanlı döneminde yapılan giriş kapısının her iki yüzünde, silme kemerler içerisinde altta ajurlu bir küre, hayat ağacı, her iki taraftaki pars figürleri ve üstte çift başlı kartal, dini inançlarının anlatımını da içeren eserleri göreceğimiz Yakudiye Medresesini dıştan görüyor ve fotoğraflıyoruz. Yakudiye medresesi gezimizin ardından Erzurum Kalesi ile Tarihi Saat Kulesi, Oltu Taşları ile ünlü olan Taşhan’a gidiyoruz. Oltu Taşı hakkında bilgilerin alınması ve alışverişin ardından Erzurum Evlerini geziyor ve Palandöken eteklerinde bulunan otelimize varış. ( ERZURUM )

 

 

4.GÜN: AĞRI -İSHAKPAŞA SARAYI -AHMED -İ HANİ TÜRBESİ -DOĞUBAYAZIT PASAJLARI 

 

 

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Erzurum’daki otelimizden ayrılıyor Erzurum Tabyalarını gezdikten sonra Pasinler – Horasan – Eleşkirt ilçelerini takiben Ağrı’ya ulaşıyoruz. Kısa şehir turu sonrasında Doğu Bayazıt’a hareket. Bir saate yakın sürecek yolculuğumuzun ardından öğle yemeğimizi Doğu Bayazıt merkezde alıyoruz. Yemek sonrasında Şehre hakim bir noktada sarp kayalar üzerine kurulmuş, Kartal yuvasını andıran 116 odalı bu saray aslında türbesi, camii, surları, iç ve dış avluları, divan ve harem salonları, koğuşları ile bir bey kalesi olan İshak Paşa Sarayına gidiyoruz. Sarayın yapımı 1685'de Doğubeyazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa başlatmış, saray onun oğlu Çıldır Valisi İshak Paşa ve torunu Mehmet Paşa tarafından 1784'te bitirilmiş, sarayın inşaatı 99 yıl sürmüş ve Türk mimarisinin en güzel örneklerinden İshakpaşa Sarayı gezimizi tamamlıyoruz. İshak Paşadan ayrılıyor, Ahmed – i Hani Baba Türbesi ile Eski Beyazıt Camilerini gezdikten sonra Eski Urartu Röflesini görüp fotoğraflıyor, Ünlü Doğu Bayazıt Pasajlarında ( İran ve Uzak Doğudan Gelen Eşyalar çok ilginizi çekecektir.)  vereceğimiz molanın ardından Otelimize hareket ediyoruz. Otelimizde akşam yemeğine kadar dinlenmeye çekiliyoruz. Konaklama otelimizde.  ( DOĞU BAYAZIT / AĞRI )

 

 

5.GÜN: BİR İLK -IĞDIR -KEÇİVAN KALESİ -ÇENGİLLİ KİLİSESİ -KARS -AKSULAR KONAĞI-

 

Otelimizde Ağrı Dağı manzarası eşliğinde alacağımız kahvaltımızın sonrasında; Iğdır ilimizi takiben çok fazla kimse tarafından bilinmeyen, Doğu Anadolu’nun Hazinelerine hareket ediyoruz. İlk durağımız Kağızman İlçesinin Tuzluca Köyünde bulunan ve adını Köyün ortasındaki Kilisenin Çanlı olmasından alan Çengili Merkezindeki; Ortaçağ Döneminden beri ayakta kalan Çengili Surp Astvatsatsin Kilisesini geziyoruz. Çengiliden ayrıldıktan sonra Keçivan Kalesi’ne doğru yola çıkıyoruz. Eski sancak merkezi olan Kale, Evliya Çelebi 1640 yılında Doğu'ya gerçekleştirdiği seyahatinde bu kaleden (Geçivan-ı Dudman Kalesi) olarak bahsettiği  Tek Kapılı Şehir diye adlandırılan üç tarafı uçurumlu, kayalıklar üzerine kurulu kalenin tek kapısından giriyor ve Keçivan Kalesini fotoğraflıyoruz. Keçivan Kalesinden ayrılıyor ve Kars’a doğru yola çıkıyoruz. Kars şehir merkezinde bulunan Merkez Camii (Ortodoks Kilisesi), Fethiye Camii (Alexander Nevski Kilisesi), ile Aksular Konağı ( MELEKLİ EV ) geziyor ve otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeğine kadar odalarımızda dinlenmeye çekiliyoruz. ( KARS )

 

 

6.GÜN: KARS ANİ HARABELERİ -BİR İLK /BAGNAYR MANASTIRI -KIZIL KİLİSE - KARS ŞEHİR TURU

 

 

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Arpaçay’ın kenarında kurulmuş Ani Harabelerine doğru yola çıkıyoruz. Ermeni ve Selçuklu kültürünün en önemli yapıtlarının yer aldığı eserler arasında yapacağımız Ani Harabeleri Turumuzda; Katedral, Surp Kirkor, Surp Pirgiç (keveli kilise). Selçuklu eserlerinden Menücehr Cami, Ebul Muhammeran Cami, Sultan Sarayını geziyor ve Bagnayr Manastırını görmek için, Ala Dağ'ın eteklerindeki, Kozluca köyüne gidiyoruz. "Bagnayr" adı, "ateş sunaklarının mağarası" anlamına gelen eski bir Zerdüşt mabedi üzerine kurulmuş olan Bagnair Manastırından fotoğraf çekimleri sonrasında Ani harabelerinin kuzey tarafında Oğuzlu Köyü sınırları içerisinde bulunan Bölgenin En Büyük Kiliselerinden bir tanesi olan Kızıl Kiliseye varışHassan Gnt'uni tarafından inşa ettirildiğini varsayılan bu kiliseyi yaptıran Hassan Gnt’in Kral Smbat döneminde (890–914) Kars'ta valilik yapmış olduğu biliniyor. Öğle yemeğimizi Ocaklı Köyünde yöresel tatlar şeklinde alıyoruz.  Yemek sonrası Kars şehir merkezine dönüyoruz. Kars Şehir merkezi turumuzda; Ruslar döneminde inşa edilmiş mimari eserleri göreceğiz. ( Birçoğu resmi kamu kurumuna aittir ) Vali Konağı, İsmet Paşa ve Fevzi Paşa İlköğretim Okulu, Hekim Evi (Opera Binası), PTT Binasını, Tren Garı, Demir Köprü geziyor otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Akşam yemeğinden sonra dileyen misafirlerimiz Kars yöresine ait yöresel eşyaların satıldığı ( Kars Kaşarı, Kars Hatırası Bebekler, Kars Balı... vs ) dükkânları gezebilirler. ( KARS )

 

 

 

 

7.GÜN: BİR İLK /BOĞATEPE PEYNİR MÜZESİ -BİR İLK / BANA CATHEDRALİ -ÖŞVANK MANASTIRI -TORTUM ŞELALESİ -İSTANBUL -ANKARA  

  

 

Otelimizde alacağımız  sabah kahvaltısı sonrasında Kars’tan ayrılıyor ve Boğatepe Köyüne uğruyoruz. Doğu Anadolu'nun ilk Tıbbi Aromatik Bahçelerinin oluşturulduğu ve Türkiye’nin ilk Peynir Müzesinin kurulduğu Boğatepe köyü ile Peynir Müzesini geziyor Eski Kaşarın, Gravyer Peynirin, Çeçil Peynirin nasıl yapıldığını dinledikten sonra köy yaşamı hakkında bilgileri alıyor ve Bana Cathedralini gezmeye gidiyoruz. Bana Cathedrali Piskopos Kvirike Baneli gözetiminde Gürcü Kralı Adernese (888–923) tarafından inşa ettirilmiş olan ve kısa sürede politik ve kültürel merkez haline gelen Bana Katedralinde zaman zaman Tao Prensliğinin başkenti olmuş ve Gürcü Kralları burada ikamet etmiştir. 18. yüzyıla kadar piskoposluk makamı olan Cathedral gezisini tamamlıyor ve Oltu’da öğle yemeğimizi almaya gidiyoruz. Oltu Taşı Atölyeleri ve Oltu Taşı Mağazalarını geziyor, Uzundere ( AZORT ) ilçesini takiben Tao Klarjheti bölgesinin en önemli Manastırlarından olan Aşağı ve Yukarı anlamlarına gelen Çamlıyamaç Köyü sınırlarları içerisinde bulunan Öşk Vank Manastırını görmeye gidiyoruz. Öşk Vank Manastırdan günümüze kilise, üç şapel, yemekhane, el yazmalarının kopya edildiği ve korunduğu kütüphane binası ulaşmıştır. Vaftizci Yahya (Ioannis Prodromos)’ya adanmış olan manastırdan ayrılıyor ve Tortum gölü eşliğinde Tortum Şelalesi gidiyoruz.  Yöre halkı tarafından Su dökülen ismi ile anılan, Türkiye'nin genişlik bakımından birinci, oluşumu açsından dünyanın ikinci, dünyanın en büyük 22. şelalesi olma özelliğine sahip Tortum şelalesinin geziyor, Yedigöller’e hareket ediyoruz. Turkuaz renkli göllerinde etrafında yapacağımız yürüyüşler sonrasında fotoğrafların çekilmesi ile birlikte göl etrafında çay molası veriyoruz. Mola sonrasında Erzurum’a hareket ediyoruz. Akşam yemeğinin alınması sonrasında sizler ile Erzurum Havalimanında vedalaşıyoruz.

 

Diğer DOĞU ANADOLU TURLARI için tıklayınız.      

HAREKET  SAATLERİ ve BULUŞMA NOKTASI ÖNERİLEN UÇUŞLAR

Önerilen Uçuş Detayları Elazığ Havaalanında buluşma

Gidiş :  Saat: 06:55 Türk Hava Yolları İstanbul – Elazığ uçağı ile 08.45’de Elazığ havalimanına Ulaşabilirsiniz..

Dönüş :  İstanbul’a Dönecek Misafirlerimiz; Erzurum Havalimanından Saat 19.15 Anadolu Jet TK 7225 Sayılı Erzurum – İstanbul Uçağı ile Saat 21.05’de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına Ulaşabilirsiniz.

(Uçak biletini tura katılacak olanlar kendileri temin edeceklerdir.) 

AKTİVİTELER

 

Kültür, Doğa ve  Tarih Turu

KONAKLAMA

1.GECE: Bozkurt veya Yeşil Eğin Otel ( KEMALİYE / ERZİNCAN )

2.GECE: 4 Yıldızlı Erzincan Şehir Merkezi www.buyukerzincanoteli.com.trwww.simayhotel.com / www.erizahotel.com 

3.GECE: 4 Yıldızlı Erzurum Palan Otel www.palanotel.com 

4.GECE: 4 Yıldızlı Golden Hill Otel ( DOĞU BAYAZIT / AĞRI ) veya 4 Yıldızlı Simer Otel

5.GECE: 4 Yıldızlı Büyük Kale Otel ( KARS ŞEHİR MERKEZİ ) www.buyukkalehotel.com veya Simer Otel

6.GECE: 4 Yıldızlı Büyük Kale Otel ( KARS ŞEHİR MERKEZİ ) www.buyukkalehotel.com

(Otellerin yoğunluk durumuna göre aynı statüde farklı oteller olabilir.)

KİMLER KATILABİLİR

 

Her yaştan ciddi sağlık problemi olmayan herkes katılabilir. 

TUR FİYATI

Tur fiyatı :  SORUNUZ.-TL  PEŞİN FİYATINA 6 TAKSİT 

Nakitte indirimli  Fiyat/Havale/EFT : SORUNUZ.-TL (banka havale, eft, ofiste ödeme )

2 veya 3 kişilik odada kişibaşı fiyattır.

 
TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR VE OLMAYANLAR

Tur Ücretine Dahil Olanlar:

 • Bölgedeki tüm ara ulaşımlar, (Hizmetimiz Elazığ Havaalanı başlar, Erzurum havaalanı biter. Her ilden katılıma açık olduğu için Ana Ulaşım Uçak Bileti dahil değildir.)
 • Havaalanı transferleri,
 • 6 Gece Yarım Pansiyon Otel Konaklaması 
 • 6 sabah kahvaltısı,
 • 6 akşam yemeği,
 • Rehberlik,
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Tüm çevre gezileri,
 • Araç içi Yöresel İkramlar,
 • Dostluk ve Güleryüz... 

Tur Ücreti Dışındakiler:

Ana ulaşım uçak , Öğle Yemekleri ve yemeklerde alınacak  meşrubat ve alkollü içecekler, Karanlık Kanyon Tekne turu (20.-tl), Kemaliye Müzikli Eğlence (15.-tl), Otellerdeki mini bar harcamaları , bahşişler ve  diğer ekstralar. Belirtilen dışındaki yemekler. 

REZARVASYON VE ÖDEME DETAYLARI

Rezervasyon için bize telefon edebilir veya online rezarvasyon formu ile  gerekli bilgilerinizi bize ileterek rezarvasyon yaptırabilirsiniz.Peşin ödeme için ofisimize gelebilir, banka hesaplarımıza havale yapabilirsiniz.
Kredi kartıyla peşin yada  taksitli ödeme yapmak isterseniz  ofisimize gelip kartınızdan çekim yaptırabilirsiniz,

Mail order formumuzu doldurup bize  fakslamak suretiylede ofise gelmeden kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

MAIL ORDER FORMU ( Tıklayınız )

1)Rezervasyonun kesinleşmesi için Tur bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.
2)Tur hareket tarihinden 1 hafta öncesine kadar rezervasyon iptali halinde %50 kesinti ile geri iade yapılır. Son hafta içerisinde yapılan iptallerde ödeme iadesi yapılmaz.
3)Rezervasyon talebinizin maille olması halinde sizinle 24 saat içinde irtibata geçilecektir.
 

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER
YağmurlukPolar- rüzgar geçirmez  mont veya polar Bere -Polar veya benzeri olabilir Güneş gözlüğü -Tercihen UV- A ve B Filtreli Fotoğraf makinesi –Yeterli sayıda yedek pil ve film veya  memory card.  Varsa Kişisel İlaçlarınız,  
ULAŞIM

Turkiyenin her ilinden katılıma açık olduğundan ana ulaşım dahil edilmemiştir. Ana Ulaşım Uçak ile olup,  Ara ulaşımlar katılımcı sayısına göre 17 kişilik Volkswagen Volt, Mercedes Sprinter, 27 kişilik Isuzu Turkuaz araç ile sağlanır.  

FOLKLORİK VE SİZİN YÖREYE KATKINIZ :
 •     Bu yöreyi bizimle keşfiniz sonrasında el sanatlarımız ölmeyecek 
 •   Otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak.
 •     Yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek.
 •    Köylü pazarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı  sağlayacak.

Herkes doğduğu  yerde mutlu yaşayacak. Folklorik ve Sizin katkılarınızla...

 

“Dostluğa, Doğaya ve Otantik Dünyaya Açılan Pencere

  

Kaynak : 7 gün-6 gece Doğu Anadolu turu
Tür : Diğer Tarih : 12.01.2012
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Bilgilendirme icin
MAIL LISTE KAYIT OLUN
E-posta: