474. Manisa Mesir Macunu Festivali turu

Anasayfa » Festival Turları » 474. Manisa Mesir Macunu Festivali turu
share on facebook  tweet  share on google  print  

474. Manisa Mesir Macunu Festivali turu

"Festival Turları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
474.

474. MANİSA MESİR MACUNU FESTİVALİ turu

MANİSA -SARDES -KULA -UŞAK GEZİLERİ

Tur Tarihleri : Minumum 12 Kişilik Gruplara Özel Yapılır. (Cuma Gecesi Harket )  Tur Süresi: 2 Gün 1 Gece

Minumum 12 Kişiden başlayan Gruplara Özel Yapılır.

  *****TURGUTLU PALM CİTY 4* HOTEL KONAKLAMALI*****  

Doğa,Tarih, Festival Havası, Kültür keyfi birarada

*** OTOBÜSLE ULAŞIM, REHBERLİK, 1 GECE Y.P KONAKLAMA, 1 KAHVALTI, 1 AKŞAM YEMEĞİ, MANİSA, SARDES, KULA, UŞAK TÜM ÇEVRE GEZİLERİ DAHİL TUR***

GEZİLECEK YERLER

UŞAK -ATATÜRK EVİ -KENT TARİHİ MÜZESİ -KULA -SARDES -MANİSA MESİR MACUNU FESTİVALİ ETKİNLİKLERİNİN İZLENMESİ - NİOBE (AĞLAYAN KAYA) -ULU CAMİİ -SULTAN CAMİİ VE KÜLLİYESİ -HATUNİYE CAMİİ -KURŞUNLU HAN -MURADİYE CAMİİ -MANİSA MEVLEVİHANESİ 

 
TUR PROGRAMI
01.Gün / Cuma akşamı Manisa Mesir Macunu Festivali turu İstanbul'dan hareket ...

 

02.GÜN / UŞAK -ATATÜRK EVİ -KENT TARİHİ MÜZESİ -KULA -SARDES 

Sizlerle  İncirli  Alfemo Mobilya  Saat 23:00, Mecidiyeköy Yapı Kredi Bankası Önü: 23:30,  Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü: 24:00  de İstanbul dan Hareket  ederek  Kocaeli – Adapazarı-Bilecik –Kütahya üzerinden sabah saatlerinde Aşıklar Şehri  Uşak’ta oluyoruz.

Güne Uşak’ta alacağımız serbest kahvaltı ile başlıyoruz.  Kahvaltının ardından Karun Hazineleri ile bilinen  Uşak Arkeoloji Müzesini, kurtuluş savaşında esir alınan yunan orduları başkomutanı General Trikopis’in misafir edildiği ve Ata’nın konaklama yaptığı  Atatürk  Evi ve Uşak’ın İlklerinin sergilendiği Kent Tarihi Müzesini  geziyoruz.  Öğle yemeğinin ardından Kula’ya doğru yola koyuluyoruz. Yaklaşık  30-40  dakika sonra yolumuz üzerindeki Kuladokya olarak bilinen ve tıpkı Kapadokya gibi peri bacaları ile bilinen volkanik orijinli, jeolojik bir yapıya sahip olmasından dolayı yağmur ve erozyonunun ilginç ve doğal oluşumlarının bulunduğu bölgeyi fotoğraflayarak Kula’ya doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Yaklaşık 20 dakika sonra Kula’dayız. Kula; Osmanlı dönemi Sivil Mimarisinin özelliklerini taşıyan Türkevi olarak tabir edilen ahşap ev örneklerini bolca göreceğimiz  bir beldemiz. 19. yy da devam eden yapı tipiyle Kula tipik bir Osmanlı Kent dokusuna sahip olduğunu görüyoruz. Kula sokaklarında dolaşırken günümüze kadar bozulmadan gelebilmiş bir anıt kent özelliğini fark ediyoruz. Yapılar mimari açıdan eski kent yerleşmesinin bozulmamış tipik örneği teşkil etmesi ve bu niteliklerin belge açısından değeri Kula’ya ‘’Anıt Kent’’ Özelliğini kazandırmaktadır. Yıllardır bu çevrede oturmuş, aldığı geleneksel yaşamını sürdürmekte olan Kula halkı içinde ‘’Tarihi Kula’’ kent dokusunun korunmasının bir ihtiyaç haline geldiğini anlıyoruz. Kula dan sonraki durağımız ise, Tarihte devlet güvencesinde ilk paranın basıldığı Lidya devletinin başkenti  olan Sardes Antik Kenti oluyor. İncil’in Vahiy bölümünde, Hıristiyanlığın batıya yayılmasında önemli rol oynayan Batı Anadolu’daki yedi kiliseden biri olarak anılan Sardes, dini açıdan da ayrı bir öneme sahiptir. Antik kentten kalanları ve restore edilmiş olan etkileyici yapıları detaylı olarak geziyoruz: Jimnazyon, hamam, tiyatro, Artemis tapınağı, sinagog, Bizans surları ve kilisesi…Ardından Lidya Krallığının mezar tümülüslerinin yer aldığı çok büyük ve gözalıcı eserleri olan Bintepe Tümülüsleri’ni görüyoruz. Sardes gezimizin ardından kısa bir yolculuğun ardından Turgut’ludaki 4 yıldız Palm City hotel ‘e  yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

  

3.GÜN / MANİSA -NİOBE (AĞLAYAN KAYA) -ULU CAMİİ -SULTAN CAMİİ VE KÜLLİYESİ -HATUNİYE CAMİİ -KURŞUNLU HAN -MURADİYE CAMİİ -MANİSA MEVLEVİHANESİ -MESİR MACUNU FESTİVALİ ETKİNLİKLERİ İZLENMESİ  

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı ardından eşyalarımızı aracımıza yerleştirip otelimizden ayrılıyoruz. Şehzadeler Şehri Manisa'ya geçiyoruz.  İlk olarak Manisa gezimize Mesir Festivali öncesi Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan için yaptırılan Sultan Camii ve Külliyesi, Hatuniye Camii ve Yeni Han Han geziyoruz. Sonrasında Spil Dağı eteklerinde İlyada Destanında adı geçen Niobe (Ağlayan Kayanın) efsane hikayesini Rehberimizden dinliyor ve ardından Mevleviliği yaymak yaşatmak amacıyla 1368 yılında İshak Çelebi tarafından yaptırılan ve XIX.yüzyıl sonlarına kadar kullanılan Manisa Mevlevihanesini geziyoruz.  Öğle Yemeğinde ekstra Manisa Kebabı tadıyoruz. Sonrasında 474. Manisa Mesir Macunu Festivali  korteji ve diğer etkinlikleri izlemek üzere Festival alanına hareket ediyoruz. Kortej yürüyüşünde renkli görüntüleri fotoğraflıyoruz. Ardından Uygarlık beşiği Anadolu'nun en eski tarihi kentlerinden olan Manisa'da Mesir geleneği ile anlamlı bir yardımlaşma ve bayram havası hissedebileceğimiz 474. Manisa Mesir Macunu Atma Törenini izliyoruz. " Eller Havaya Eller Havaya Eller Şifaya sözleri" eşliğinde atılan macunları yakalamaya çalışıyoruz. Önceleri tedavi amaçlı kullanılan daha sonra ise gelenek haline gelen Mesir’in ortaya çıkışı hakkında çeşitli inanışlar bulunmaktadır. İnanışa göre; Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in eşi, Muhteşem Süleyman diye tarihe geçen Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafta Sultan Manisa’dayken hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Sultan’ın kendisinin yaptırdığı Sultan Camii Medresesi’nin başına getirilen Merkez Efendi bitki ve baharatların karışımından oluşan bir macun hazırlar. 41 çeşit baharat karıştırılarak hazırlanan macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan hastalara bu ilacın verilmesini ister. Halktan gelen isteğin artması üzerine kâğıtlara sardırılan macunun Sultan Cami’nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Bu tarihten itibaren de Manisa’da Mesir Şenlikleri başlamıştır. Tüm etkinlikler ardından 474. Manisa Mesir Macunu Festivali gezimizi bitiriyor ve yaklaşık olarak gece 00:30- 01:30 civarı İstanbul'da oluyoruz.
Not: Aynı programa sadık kalmak koşuluyla Rehber tur programında değişiklik yapabilir. 
    F : 892 - fethiye_bt2011.jpg

 

MANİSA MESİR MACUNU FESTİVALİ KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ

MANİSA YENİHAN

KULA PERİBACALARI

 

 

UŞAK ATATÜRK EVİ

SARDES ANTİK KENTİ

KULA EVLERİ

 

MANİSA MESİR MACUNU FESTİVALİNE NEDEN GİTMELİSİNİZ?

 

500 yıllık bir şifa geleneği ile 473 yıldır Manisa’da şenliklerle kutlanıyor.  UNESCO tarafındanİnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine girmiş festival, uygarlığın beşiği Anadolu’nun en eski tarihi kentlerinden olan Manisa’da anlamlı bir yardımlaşma ve bayram havasında yaşanıyor.

 

Manisa’da 474 yıldır şenliklerle halka saçılan mesir macununun tarihçesi şöyle:

 

“Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in eşi, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan, Manisa’da hastalanır. Hastalığına çare bulunamayan Sultan’ın yaptırdığı Sultan Camisi Medresesi’nin başına getirilen Merkez Efendi, bitki ve baharat karışımından oluşan macun hazırlar. Baharatın 41 çeşidi karıştırılarak hazırlanan bu macunu yiyerek sağlığına kavuşan Hafsa Sultan, diğer hastalara da macunun verilmesini ister. Halktan gelen isteğin artması üzerine kağıtlara sardırılan macunun Sultan Camisi’nin kubbe ve minarelerinden saçılmasını buyurur. Halk, her yıl nevruzun kutlandığı 21 Mart’ta Sultan Camisi’nin önünde toplanır ve böylece Manisa Mesir Festivali doğar.”

 

Bu sene 22-27 Nisan 2014 tarihlerinde yapılacak olan 474. Manisa Mesir Macunu Festivaline Folklorik Turizm olarak 26-27 Nisan'da herkesi davet ediyoruz.  

 

HAREKET  SAATLERİ ve BULUŞMA NOKTASI

Cuma  Gecesi Manisa Mesir Festivali turu için İstanbul’dan Hareket

23:00 :  İncirli Alfemo önü (Eski Boyner Mağazası) 

23:30 :  Mecidiyeköy Yapı Kredi Önü (Doğtaş Mobilya yanı)

00:00 :  Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü(Vakıflar Bank.Karşı Hizası)

00:30 :  Gebze Çayırova Mc.Donalds

AKTİVİTELER

Kültür,  Doğa, Tarih ve Festivalle içiçe bir haftasonu geçireceğiniz Manisa Sardes Kula turu.

KONAKLAMA

Turgutlu 4* Palm City Hotel Tüm odalarda duş,wc, klima, telefon, TV , sıcak su, saç kurutma makinesi mevcuttur .

http://www.palmcityhotel.com/palmcity-turgutlu.asp

 

KİMLER KATILABİLİR

Her yaş grubundan ciddi sağlık problemi olmayan herkes katılabilir.

TUR FİYATI

 

TUR ÜCRETİ

Tur fiyatı (Yetişkin Kişibaşı)

06-12 yaş

 Tek Kişilik Oda (sngl)

Tur fiyatı (Tek çekim ve 3-6-9 taksit)

Grup için Teklif Alınız

.....-TL

.....-TL

Nakit Banka Havale/Eft/Ofiste ödeme

Grup İçin Teklif Alınız

.....-TL

......-TL

Belirtilen Fiyat 2 veya 3 Kişilik Odada Kişibaşı Fiyatıdır. 

Çocuk indirimi 2 yetişkin yanında 6-12 yaş çocuk konaklarsa geçerlidir.   

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR VE OLMAYANLAR

Tur Ücretine Dahil Olanlar:

 • Gidiş -Dönüş Ulaşım
 • 1 gece Yarım pansiyon 4* Turgutlu Palm City Hotel konaklama ,
 • 1 Açık büfe Sabah kahvaltısı,
 • 1 Açık büfe Akşam yemeği, 
 • Tüm Ulaşım hizmetleri, 
 • Feribot Geçişleri, (İstanbul -Topçular -Eskihisar -İstanbul geçişleri)
 • Profesyonel Kokartlı Rehberlik Hizmeti 
 • Seyahat Sigortası, 
 • Dostluk ve Güleryüz... 

Tur Ücreti Dışındakiler: Yemeklerde alınacak  meşrubat ve alkollü içecekler , öğle yemekleri, Programda belirtilen Müze ve Ören yerlerine giriş ücretleri,(müzekart önerilir.)Milli Park Giriş ücretleri, Otellerdeki mini bar harcamaları , bahşişler ve  diğer ekstralar.

REZARVASYON VE ÖDEME DETAYLARI

Rezervasyon için bize telefon edebilir veya online rezarvasyon formu ile  gerekli bilgilerinizi bize ileterek rezarvasyon yaptırabilirsiniz.

Peşin ödeme için ofisimize gelebilir, banka hesaplarımıza havale yapabilirsiniz.
Kredi kartıyla peşin yada  taksitli ödeme yapmak isterseniz  ofisimize gelip kartınızdan çekim yaptırabilirsiniz,

Mail order formumuzu doldurup bize  fakslamak suretiylede ofise gelmeden kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

     

1)Rezervasyonun kesinleşmesi için Tur bedelinin tamamının ödenmesi gerekmektedir.
2)Tur hareket tarihinden 1 hafta öncesine kadar rezervasyon iptali halinde %50 kesinti ile geri iade yapılır. Son hafta içerisinde yapılan iptallerde ödeme iadesi yapılmaz.
3)Rezervasyon talebinizin maille olması halinde sizinle 24 saat içinde irtibata geçilecektir.
 

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER
Küçük bir sırt çantası -Yürüyüş ayakkabısı - Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, taban sertliği ve tabanında bol tutamağı bulunan(Tercihen Gro-tex ve Vibram taban)  Yağmurluk -Tercihen panço Anorak -Gro-Tex ceket veya ince kat rüzgar geçirmez mont veya polar Sweat-shirt -Uzun kollu polar veya sentetik üst giysi Pantolon -Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesim Şort - sıcak günler için-yada şort olabilen pantolon Tozluk -Tercihe bağlı, karlı yürüyüşlerde, yağmurda kullanılabilir Bere -Polar veya benzeri olabilir Matara -Yaklaşık bir litrelik ped şişe yada özel matara Güneş gözlüğü -Tercihen UV- A ve B Filtreli Güneş şapkası -Geniş siperlikli, arkadan boynunuzu ve yüzünüzü kapatan İlaç  -  Kişisel olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa Fotoğraf makinesi –Yeterli sayıda yedek pil ve film. 
ULAŞIM

Ulaşım Aracı : Kullandığımız araçlar turizmde kullanılan ve  özel olarak turizm için tasarlanmış  yatar koltuklu ve klimalı katılımcı sayısına göre Mercedes, Safir, MAN, Travego, Tourismo, Neoplan Otobüs  ile seyahat edilmektedir. Otobüs için yeterli sayı oluşmaması durumunda 27-30 kişilik Isuzu Turkuaz, Novo Midibüs kullanılacaktır. Araç yerleşme planında sağ, sol, koridor, cam kenarı ve koltuk numarası garantisi verilmez. 

FOLKLORİK VE SİZİN YÖREYE KATKINIZ :
 •    Bu yöreyi bizimle keşfiniz sonrasında el sanatlarımız ölmeyecek
 •    Otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak.
 •    Yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek.
 •    Pazarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı  sağlayacak.
 • Herkes doğduğu  yerde mutlu yaşayacak. Folklorik ve Sizin katkılarınızla... 

“Dostluğa, Doğaya ve Otantik Dünyaya Açılan Pencere”

     

 

Kaynak : Manisa Mesir Festivali turu Mesir şenlikleri
Tür : Diğer Tarih : 26.04.2014
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Bilgilendirme icin
MAIL LISTE KAYIT OLUN
E-posta: