Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali ve Amasya Turu 28-29 Mayıs 2016

Anasayfa » Festival Turları » Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali ve Amasya Turu 28-29 Mayıs 2016
share on facebook  tweet  share on google  print  

Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali ve Amasya Turu 28-29 Mayıs 2016

"Festival Turları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Samsun

2. SAMSUN YÖRESEL OT TEMEKLERİ FESTİVALİ TURU, AMASYA GEZİSİ

SAMSUN OT YEMEKLERİ FESTİVALİ turu

UÇAKLI TUR 

UÇAK DAHİL ERKEN REZERVASYON

2. SAMSUN YÖRESEL OT YEMEKLERİ FESTİVALİ TURU ve AMASYA GEZİSİ

Tur Tarihleri : 28-29 MAYIS 2016 (28 Mayıs sabahı Samsun buluşmalı )  Tur Süresi: 2 Gün- 1 Gece

  ***** AMASYA OTEL KONAKLAMALI*****  

Doğa,Tarih, Festival Havası, Kültür keyfi birarada

UÇUŞ DETAYLARI :

28 Mayıs 2016 İst -Samsun PC4130 Pegasus Havayolları kalkış ve varış 07:45 -09:20
29 Mayıs 2016 PC131 Samsun-İstanbul Pegasus Sabiha Gökçen kalkış ve varış 22:00 -23:25
*** Uçuş detaylarında değişiklik olabilir.

*** ARA ULAŞIMLAR, REHBERLİK, 1 GECE Y.P KONAKLAMA, 1 KAHVALTI, 1 AKŞAM YEMEĞİ, SAMSUN, MERZİFON, AMASYA, SAMSUN YÖRESEL OT FESTİVALİ TÜM ÇEVRE GEZİLERİ DAHİL TUR***

Yeni düzenlenen Yurtiçi  Festivallere  ilk önce tur düzenleyen  FOLKLORİK TURİZM, sizleri bu sefer de SAMSUN OT FESTİVALİ  ile buluşturuyor. Biliyoruz ki, bizden sonra bir çok firma bu bölgeye de Festival Turu düzenleyecek, Bizlerde Folklorik Turizm olarak  her zaman  öncü olmaya devam edeceğiz Folklorik Turizm'i Festival Turlarında izlemeye devam ediniz. Her zaman Folklorik Değerlerimizi ön plana çıkaran tüm organizasyonları destekleyeceğiz ve sizlerle buluşturacağız.

30 MARTA KADAR TURU SATIN AL ODA BAŞINA 100.-TL İNDİRİMLİ AL.. 

    

TUR PROGRAMI

 

01.GÜN/ : 28 MAYIS 2016 SAMSUN -SAMSUN YÖRESEL OT YEMEKLERİ FESTİVALİ ETKİNLİKLERİ -STANDLAR 

Türkiye'nin her noktasından katılımla sabah saatlerinde Samsun havalimanında buluşuyoruz. Turu Uçak bileti dahil satın alanlar ile  07:45 Uçuşu ile Sabiha Gökçen Havalimanından   Pegasus Havayolları ile  Samsun'a uçuyoruz ve 09:20 Samsun'a varış. Ayrıca uçak bileti hariç satın alan yolcularımızla da Samsun havalimanı buluşuyor ve tüm grubumuzla beraber 2 gün boyunca devam edecek Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali ve Amasya turumuza başlıyoruz. Yol üzerinde serbest alacağımız kahvaltı ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kurtuluş Savaşı'nı 19 Mayıs 1919'da başlatmış olduğu şehir Samsun şehir turuyla gezimize başlıyoruz. Turumuzu Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli yeri  olan Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 9.Ordu Müfettişi (Mirliva) olarak kurmayları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a getiren Bandırma Vapuru hikayesini Rehberimizden dinliyoruz. Ardından Atatürk'ün karaya çıktığı Tütün İskelesi gezisi ve Samsun'un simgesi haline gelen Atatürk Heykeli Anıtını görmeye gidiyoruz.  Ardından Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ilk gelişinde Mıntıka Palas olarak bilinen binada 6 gün kaldığı ve sonradan müzeye dönüştürülen Gazi Müzesini geziyoruz. Amisos Tepesine çıkıyoruz. Ardından Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali standları gezmek üzere Festival alanına geçiyoruz. Samsun’un yöresel otlarını ve ot yemeklerini tanıtmak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Samsun Turizmciler Derneği ile birlikte düzenlenen “Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali” Karadeniz’de doğanın zenginliğinin, otların çeşitliliğinin ve bu otlarla pişirilen yemeklerin tanıtılarak hem unutulmamasını hem de gelecek kuşaklara aktarılabilmesini sağlamak. Sağlıklı ve doğal beslenmenin öneminin giderek arttığı bu dönemde, otları tanıyıp bilenlerle, tanımak isteyenlerin buluşmasını sağlamaktır. Festival kapsamında “Yöresel Ot Yemekleri Yarışması” ve “En Çok Çeşit Yenilebilir Ot Toplama Yarışması” yapılacaktır. Festivalde yarışmaya katılan yemeklerin tariflerinin bir kitapta toplanarak, gelecek kuşaklara kalıcı bir kaynak bırakılabilmesi amaçlanmaktadır. Festival standları gezip ot festivalinin havasına girmek üzere sizleri, otelimize hareket saatine kadar serbest bırakıyoruz.  Festival boyunca bol bol fotoğraf çekip Folklorik değerlerimizin farkına varıyor ve tadını çıkarıyoruz. Akşam üzeri aracımızla Şehzadeler Şehri Amasya'ya hareket ediyor ve otelimize geçiyoruz. Konaklama ve Akşam yemeği Amasya'daki Otelimizde.     

 

02.GÜN/ :29 MAYIS 2016 AMASYA -HAZERANLAR KONAĞI -MUMYALAR MÜZESİ-KAYA MEZARLARI -AMASYA KALESİ -ŞEHZADELER MÜZESİ - YÖRESEL LEZZETLER  

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı ardından otelimizden ayrılıp Rehberimiz eşliğinde geçmişiyle sarmaş dolaş yaşayan  Şehzadeler şehri Amasya’yı keşfe çıkıyoruz. İlk olarak Amasya Kalesi ile turumuza başlarken aynı zamanda Kente panoramik bir bakış yapmış oluyoruz.  Ferhat’ın Şirin için deldiği   Demir Dağı ve ortasından geçen Yeşilırmak’ı ile  inci gibi dizilmiş Yalıboyu Evleri ve Kaya Mezarları ile geçmişiyle sarmaş dolaş yaşayan kadim  şehrimiz Amasya ‘yı gezmeye   Kaya Mezarları, Darüşşifa (SabuncuoğluTıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi), II.Bayezid Külliyesi, Güneş Saati, Mehmet Paşa Camii, Şirvanlı Camii Gökmedrese, Torumtay Türbesi, Hazeranlar Konağı ile devam  ediyor ve Öğle yemeğinde Amasya ‘nın Yöresel Lezzetlerini tatmadan olmaz diyoruz ve  Amasya’nın Yöresel Lezzetlerini tadıyoruz. Burada  Toyga Çorbası, Baklalı Sarma, Etli Bamya, Keşkek, Mantı, Fırında Kuru Fasulye, yağlı/katmer, haşhaşlı cevizli çörek,  gibi lezzetlerden tercih edebilirsiniz.  Öğle yemeği sonrası gezimize, Nehir boyu eski tarihi Amasya evleri, Köprüler, Amasya Müzesi, Ferhat Su Kanalı, Camiler, Bedestenler,  Medreseler ve son olarak Şehzadeler Müzesi gezimizle devam ediyoruz. Sonrasında Çakallar Tepesine çıkıyor ve Amasya kalesi, kaya mezarları kuşbakışı tepeden göreceğimiz manzarayı fotoğrafladıktan sonra bugünkü Amasya tur programımızı tamamlıyoruz. Sonrasında serbest zaman ardından Samsun Çarşamba havalimanına hareket ediyoruz. 22:00  Pegasus Havayolları uçuşu ile Istanbul’a hareket ediyoruz ve 23:25de Sabiha Gökçen Havalimanında oluyoruz. Tekrar  Başka bir Folklorik Turizm turumuzda birlikte olmak üzere vedalaşıyoruz.

 

Not: Aynı programa sadık kalmak koşuluyla Rehber tur program akışında değişiklik yapabilir.  Festival Programları ve festivalin güncel akış saatlerini gösteren asıl program Festival tarihlerine çok yakın bir zamanda belli olduğundan. Rehberimiz Festival programının saat akışına göre Tur programının genel akışında bazı düzeltmeler ve uyarlamalar yapabilir. 

 

   

 

FESTİVAL HAKKINDA:

Karadeniz'de doğanın zenginliğinin, otların çeşitliliğinin ve bu otlarla pişirilen yemeklerin tanıtılarak hem unutulmamasını hem de gelecek kuşaklara aktarılabilmesini sağlamak amacıyla Samsun Valiliği,
Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ile birlikte Samsun Turizmciler Derneği
tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali 27-28-29 Mayıs 2016
tarihlerinde gerçekleştirilecektir. Festivalle sağlıklı ve doğal beslenmenin öneminin giderek arttığı bu
dönemde, otları tanıyıp bilenlerle, tanımak isteyenlerin buluşmasını sağlamak amaçlanmaktadır.

Festivalin ilk günü olan 27 Mayıs 2016 cuma günü Sürmeli Köyü'nde 'En Çok Çeşit Yenilebilir Ot
Toplama Yarışması' yapılacaktır. Festivalin ikinci günü 'Yöresel Ot Yemekleri Yarışması' ile başlayacak
ve Sevgi Gölü etrafında açılacak standlarda katılımcılar, yöresel otlarla yaptıkları yemek çeşitlerini,
doğadan topladıkları otları ya da bahçelerinde yetişen otları sergileyebilecek, evde yaptıkları reçeller ve
turşularla da katılabileceklerdir.
Çeşitli etkinlikler fotoğraf ve resim sergilerinin de yer alacağı alanda gün boyu sürecek aktiviteler de
olacaktır. Festivalin son günü olan 29 Mayıs Pazar günü Samsun ve çevre ilçelerindeki tarihi kültürel ve
doğal alanlara gezi düzenlenecektir. Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Vezirköprü Şahinkaya
Kanyonu, Samsun'da Bandırma Gemisi, Amazon Köyü ve Amisos Tepesi gezi için planlanan
güzergahlardır.
Festival kapsamında yöresel otların tanıtımlarının yer aldığı afişler ve yöresel otlar sergilenecek, geçen
yılın yemek yarışması birincisi olan ısırgan çorbası yapımı ile ilgili de etkinlik yapılacaktır. Ayrıca
“Yöresel Ot Yemekleri Yarışması”nda yarışmaya katılan yemeklerin tariflerinin bir kitapta toplanarak,
gelecek kuşaklara kalıcı bir kaynak bırakılabilmesi amaçlanmaktadır. Bölgede yetişen yenilebilir otlar arasında mendek, yazı pancarı, diken ucu (mevlicen), sakarca,kaldirik, pelpit, yağlıca, ebegümeci, yaprak çeşitleri, höngül (turp otu), lahana, pazı, ısırgan,kırçan, kuzu kulağı, tere, kaz ayağı, su teresi yer almaktadır. Yarışmaya bu otlarla yapılan yöresel ev yemekleri, salatalar, börekler, pilavlar, dolmalar ve hamur işleri çeşitleri ile katılınabilinecektir.
Festivale ayrıca geçen yıl olduğu gibi yemek programcısı şefler, gurmeler, televizyon programcıları, basın mensupları, yemek bloggerları, fotoğraf sanatçıları, doğa severler, farklı ve yöresel lezzetlere ilgi duyan herkes davetlidir.

Samsun'un tanıtımı konusunda katkı sağlanması ve aynı zamanda festival sloganı olan insanların içinde yaşadıkları güzelliklerin farkına varması amaçlanmaktadır.

 

Hareket Saatleri ve buluşma noktaları önerilen uçuşlar:

 

28 Mayıs Sabahı  Samsun Havaalanında buluşma

Gidiş :  28 Mayıs sabahı 07:00 ve 08:30 İstanbul Atatürk Havalimanı THY Türk Hava Yolları veya Pegasus Havayolları 07:45 İstanbul -Samsun seferi ile Samsun'a hareket. Havaalanı buluşma.

Dönüş :  29 Mayıs akşamı 21:25 Samsun-İstanbul THY Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları 22:00 Samsun -İstanbul seferi ile İstanbul'a dönüş. 

Sizleri Sabah 08:55 saatleri arasında İzmir Havaalanında karşılıyoruz ve İzmir'de kahvaltıyla programımıza başlıyoruz.Farklı uçuş saatlerini tercih edenler ofisten bilgi alabilirler. 

(Sınırlı Pegasus Uçak Bileti Dahil kontenjanımız için acele edin. Pegasus Uçak bileti haricinde havayolları tercih edenler yukarıdaki önerilen uçuşları kullanabilirler.

Farklı illerden katılmak isteyenler Uçak biletini tura katılacak olanlar kendileri temin edeceklerdir.) 

Not: Uçaklarda yoğunluk nedeniyle Yukarıda belirtilen saatler harici uçak bileti temin edebilecek yolcularımız kendi imkanları ile Adana'ya ulaşmaları gerekmektedir.

HATIRLATMA : 

 • Rehberimiz Grubumuzu Samsun havaalanında karşılar.
 • Uçuştan en az 1,5 saat önce havaalanında hazır bulunmanız gerekmektedir. 
 • Gidiş  Check–in İşlemleriniz tarafımızdan yapılacaktır.  
 • Dönüş Check–in işlemleriniz havalimanından kendiniz tarafından yapılacaktır.
 • Acentemiz havayolları ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey protokolüne tabidir.
 • Uçuş öncesinde uçuş detayları ve saatleri değişebilir tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 Saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız saat değişikliği riskini bilerek ve kabul ederek turu satın almıştır. Uçak seferlerinde oluşabilecek aksama yada iptal gibi durumlar halinde oluşabilecek tura katılamama yada geç katılma gibi durumlardan, uçağın kaçırılmasından ve bunun sonucunda oluşabilecek hizmet alınamaması gibi durumlardan Folklorik Turizm Seyahat Acentası sorumlu tutulamaz.  

 

AKTİVİTELER :

 

Kültür  ve Doğa Turu. Aynı zamanda Samsun Ot festivali etkinliklerini izliyoruz. Amasya'yı geziyoruz.   

KONAKLAMA :

Amasya Otelleri Oda içerisinde Wc ve Duş 24 Saat sıcak su, saç kurutma mak. Merkezi ısıtma,Tv bulunmaktadır. 

KİMLER KATILABİLİR :

 

Her yaştan ciddi sağlık problemi olmayan herkes katılabilir.

TUR FİYATI :

 

UÇAK DAHİL FİYATLARIMIZ:  

30 MARTA KADAR TURU SATIN AL ODA BAŞINA 100.-TL İNDİRİMLİ AL..  

TUR ÜCRETİ

Tur fiyatı (Yetişkin Kişibaşı)

06-12 Yaş Çocuk

Tek Kişilik oda (sngl)

Tur fiyatı (Yetişkin Kişibaşı)

ERKEN REZERVASYON

30 MARTA KADAR ÖDE.İNDİRİMLİ ÖDE

06-12 Yaş Çocuk

ERKEN REZERVASYON

30 MARTA KADAR ÖDE.İNDİRİMLİ ÖDE

Tek Kişilik oda (sngl) 

ERKEN REZERVASYON

30 MARTA KADAR ÖDE.İNDİRİMLİ ÖDE

Tur fiyatı (Tek çekim ve 3-6-9 taksit)

630.-TL

530.-TL

705.-TL

580.-TL

480.-TL

655.-TL

Nakit Banka Havale/Eft/Ofiste ödeme

595.-TL 

495.-TL

670.-TL

545.-TL

445.-TL

620.-TL

  

Belirtilen Fiyat 2 veya 3 Kişilik Odada Kişibaşı Fiyatıdır. Çocuk indirimi 2 yetişkin yanında 6-12 yaş çocuk konaklarsa geçerlidir. 

 

UÇAK HARİÇ FİYATLARIMIZ:  

15 OCAKA KADAR TURU SATIN AL ODA BAŞINA 100.-TL İNDİRİMLİ AL..  

TUR ÜCRETİ

Tur fiyatı (Yetişkin Kişibaşı)

Tek Kişilik oda (sngl)

Tur fiyatı (Yetişkin Kişibaşı)

ERKEN REZERVASYON

30 MARTA KADAR ÖDE.İNDİRİMLİ ÖDE

Tek Kişilik oda (sngl) 

ERKEN REZERVASYON

30 MARTA KADAR ÖDE.İNDİRİMLİ ÖDE

Tur fiyatı (Tek çekim ve 3-6-9 taksit)

345.-TL

385.-TL

320.-TL

410.-TL

Nakit Banka Havale/Eft/Ofiste ödeme

320.-TL 

360.-TL

295.-TL

385.-TL

  

Belirtilen Fiyat 2 veya 3 Kişilik Odada Kişibaşı Fiyatıdır.  

 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR  ve OLMAYANLAR :

Tur Ücretine Dahil Olanlar:

 • Ana Ulaşım Uçak, ( Hizmetimiz Samsun Havaalanı başlar -Samsun havaalanı biter.İstanbul dışından her ilden katılıma açık bir turdur.Uçak hariç fiyatları sorunuz.)
 • Bölgedeki tüm Ara Ulaşımlar 
 • 1 gece Yarım Pansiyon Konaklama
 • 1 sabah kahvaltısı otelde açık büfe
 • 1 Akşam yemeği 
 • Zorunlu seyahat sigortası
 • Program dahilinde çevre gezileri
 • Dostluk ve Güleryüz... 

Tur ücreti dışındakiler : 

İlk gün Sabah kahvaltısı, Otellerdeki minibar harcamaları, Bahşişler ve diğer ekstralar, Öğle Yemekleri, Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler 

REZERVASYON ve ÖDEME DETAYLARI :

Rezervasyon için bize telefon edebilir veya online rezarvasyon formu ile  gerekli bilgilerinizi bize ileterek rezarvasyon yaptırabilirsiniz.Peşin ödeme için ofisimize gelebilir, banka hesaplarımıza havale yapabilirsiniz. Kredi kartıyla peşin yada  taksitli ödeme yapmak isterseniz  ofisimize gelip kartınızdan çekim yaptırabilirsiniz veya Mail Ordur Formu ile ödeyebilirsiniz.  

     

 

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER :

*Spor veya rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.*Mayo,şort Ani hava değişimine uyabilecek Kıyafetler (Hırka, yelek,yağmurluk...)*Fotoğraf Makinesi ve Yeterli Sayıda Film  ve Pil

ULAŞIM :

Ulaşım Aracı : Kullandığımız araçlar turizmde kullanılan ve  özel olarak turizm için tasarlanmış katılımcı sayısına göre Lüks 17 kişilik  Mercedes Sprinter Minübüs  ile veya  27 veya 31 kişilik İsuzu, Novo veya Turkuaz,  Otokar-Sultan  Midibus   ile seyahat edilmektedir. Araç yerleşme planında ön, arka, sağ, sol, cam kenarı ve koltuk numarası garantisi verilmez.

 

FOLKLORİK VE SİZİN YÖREYE KATKINIZ :·         

Bu yöreyi bizimle keşfiniz sonrasında el sanatlarımız ölmeyecek·         

Otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak.·         

Yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek.·         

Köylü pazarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı  sağlayacak.

Herkes doğduğu  yerde mutlu yaşayacak. Folklorik ve Sizin katkılarınızla... 

“Dostluğa, Doğaya ve Otantik Dünyaya Açılan Pencere”

 

                    

 

 

 

Kaynak : Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali, ot festival
Tür : Diğer Tarih : 02.03.2016
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Bilgilendirme icin
MAIL LISTE KAYIT OLUN
E-posta: