Tekirdağ Kiraz Festivali Turu 01 Haziran/02 Haziran 2018

Anasayfa » Festival Turları » Tekirdağ Kiraz Festivali Turu 01 Haziran/02 Haziran 2018
share on facebook  tweet  share on google  print  

Tekirdağ Kiraz Festivali Turu 01 Haziran/02 Haziran 2018

"Festival Turları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Tekirdağ

TEKİRDAĞ KİRAZ FESTİVALİ TURU , 

GÜNÜBİRLİK TUR 

TEKİRDAĞ KİRAZ FESTİVALİ TURU, TEKİRDAĞ GEZİSİ  

Tur Tarihleri : 01 HAZİRAN/02 HAZİRAN 2018 Tur Süresi: Günübirlik 

 

Doğa,Tarih, Kültür ve Festival keyfi birarada

 

*** ULAŞIMLAR, REHBERLİK, TEKİRDAĞ KİRAZ FESTİVALİ, SABAH İKRAMI, ÖĞLE YEMEĞİ, FESTİVAL ETKİNLİKLERİ, KİRAZ BAHÇESİ GEZİSİ, DALINDAN KİRAZ TOPLAMA, TÜM ÇEVRE GEZİLERİ DAHİL TUR***

 TEKİRDAĞ KİRAZ FESTİVALİ :  1961 Yılında Kiraz cümbüşü olarak başlayan festival 1963’de  Tekirdağ Kiraz Festivali adını aldı. Festivalin bu yıl  53.si yapılıyor. Bizlerde Folklorik Turizm olarak Folklorik Değerlerimizin bir  parçası olan festivallerimizi izlemeye devam ediyoruz. Tekirdağ Kiraz Festivali ’de Festival Turlarımızdan birisi oldu.   

 

 

TUR PROGRAMI

Aşağıda Belirtilen Yer ve Saatlerde Hareket ediyoruz,

Hareket Saati ve Kalkış Noktaları 

Tekirdağ Kiraz Festivali turu İstanbul'dan sabah Hareket :

07:00:  Kadıköy Evlendirme dairesi önü ( Otopark çıkışı ışıklar önü)

07:15   Mecidiyeköy Ziraatbank Önü 

07:30   Ömür Plaza Önü  

TEKİRDAĞ KİRAZ FESTİVALİ ETKİNLİKLERİ -RAKOÇZİ MÜZESİ -NAMIK KEMAL EVİ-RÜSTEM PAŞA CAMİİ VE KÜLLİYESİ-ORTA CAMİİ -ETNOĞRAFYA VE ARKEOLOJİ MÜZESİ -YÖRESEL LEZZETLER -FESTİVAL KORTEJİ -KİRAZ ÜRÜNLERİ  

Tekirdağ’ı en güzel simgeleyen nedir, diye sorduğunuzda, alacağınız yanıt sayısı birden fazla olabilir. Kimisi rakısını, köftesini, kimisi karpuzunu söyler. Oysa kentin simgelerinden kiraz başlıbaşına bir şölendir. Her yıl, mayıs veya haziran başında dallardaki kirazlar kızarıp tatlandığında Uluslararası Kiraz Festivali düzenlenir. Şehri bir haftalığına kırmızının coşkusu sarar. Kiraz güzeli seçilir, konserler düzenlenir, şehrin sokaklarında şarkılar yankılanır. Sadece bu sevinç dalgasından pay almak için festival zamanında ya da hemen sonrasında Tekirdağ’a gitmeye değer.

İstanbul’dan sabah aşağıda belirtilen saatlerde buluşma noktalarımızdan sizleri aldıktan sonra Tekirdağ Kiraz Festivali turu için  140 km lik yolculuğumuz başlıyor 1 saat sonra  Silivri yakınlarında vereceğimiz   molası sonrası  yaklaşık 1,5-2  saatlik yolculuk ile  Tekirdağ Kiraz Festivalini izlemek üzere Tekirdağ ilimize ulaşıyoruz.  Yol üzerinde serpme kahvaltı alıyoruz. Ardından ;

Tekirdağ Kiraz Festivalinin başlama saatine kadar   Trakyamızın sevilen şehri  Tekirdağ ilimizin kültürel zenginliklerini  keşfe çıkıyoruz. İlk olarak Macar Halk Kahramanı II.Ferenç Rakoczi ‘ye ait Müzeyi geziyoruz. Rakoczi Hayatının son yıllarını Tekirdağ’da geçirmişti. Evi müze olarak ziyarete açık.  Müze müdüründen müze hakkında bilgiler alıyoruz. 

Bir sonraki durağımız ise  Eski Valilik Binası yani bugünkü Etnografya Müzesi adıyla Arkeolojik Eserlerinde Sergilendiği  Tekirdağ Etnografya Müzesini geziyoruz.  (Müzenin Arkeolojik Eserler Salonu’nda türünün iyi korunmuş örnekleri olan heykeller, steller yer almaktadır. Anıtsal özellikler arzeden bu buluntular Tekirdağ’ın ören yerleri olan; Apri ( Kermeyan ), Byzante ( Barbaros ), Heraion ( Karaevli Altı ) ve Perinthos ( Marmara Ereğlisi ) yerleşimlerinden elde edilmiştir.) İnsanlık tarihinin 6500 yılına tanık olacağınız müzede, Makedonlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar’ın kentte bıraktıkları izleri görebilirsiniz. Müze koleksiyonundaki en ilginç parçalardan biri Trak Kralı Kersepteles’in başı. Etnografya Müzesi Gezimizin ardından Kiraz bahçesine geçiyor ve kendi ellerimizle topladığımız Kirazlardan tadarak lezzetine varıyoruz. Topladıklarımızı belli bir ücret karşılığında alarak üreticimize katkıda bulunuyoruz.

Ardından Tekirdağ çevresinde Kiraz Üretimiyle bilinen bölgeye geçiyor ve burada Tekirdağ Kiraz Festivali Açılış Programı dahilinde  dans gösterileri ve çeşitli etkinliklerin yanında kiraz üreticilerinin yarıştıkları en iyi kiraz yarışmasını izliyoruz. (Ramazan nedeniyle programda değişkenlik olabilir.) Açılış programının ardından  Öğlen Yemeğinde Meşhur Tekirdağ köftesi yemek üzere Tekirdağ Merkez’e tekrar geri  dönüyoruz. 

Tekirdağ Köfte Menümüzü yedikten sonra   Tekirdağ'ın gezilecek görülecek Yerlerini Kültürel değerlerini keşfimize kaldığımız yerden devam ediyoruz ve ilk olarak Tekirdağ’da doğan Vatan ve özgürlük şairi Namık Kemal adıyla anılan Namık Kemal Evi’ni ziyaret ediyoruz. Bir sonraki durağımız büyük usta Mimar Sinan’ın 1554’te yaptığı Rüstem Paşa Camii ve Külliyesi olacak. Tekirdağ ilimizi kültürel keşfimiz Orta Camii  ile son buluyor. Ardından bando ve animasyon gösterileri eşliğinde renkli görüntülere sahne olan Tekirdağ Kiraz Festivali Kortej Yürüyüşünü izlemek üzere sizleri serbest  bırakıyoruz. (sadece 01 Haziran turunda görülecektir.) 

Tekirdağ Kiraz Festivali Kortej Yürüyüşü (sadece 01 Haziran turunda görülecektir.) bitiminde sizlerle buluşarak, onlarca çeşit kiraz tezgahlarının ve hediyelik çeşitli ürünlerin sergilendiği standların bulunduğu Fuar  alına geçiyoruz, dileyenler  tadına bakarak beğendikleri kirazlardan satın alabilirler veya dostlarına hediyelik eşyalar satın alabilirler çay kahve içerek günün yorgunluğunu atabilirler. Fuar alanında sizlere vereceğimiz yeterli zamanın ardından Tekirdağ Kiraz Festivali turumuzu sonlandırıyor ve aracımıza binerek İstanbul’a dönüşe geçiyoruz. Normal trafik koşullarında 21:00-21:30 civarı İstanbul’a varmış oluyoruz. Farklı Folklorik Turizm turlarında buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz. 

 

Not: Aynı programa sadık kalmak koşuluyla Rehber tur program akışında değişiklik yapabilir.  Festival Programları ve festivalin güncel akış saatlerini gösteren asıl program Festival tarihlerine çok yakın bir zamanda belli olduğundan. Rehberimiz Festival programının saat akışına göre Tur programının genel akışında bazı düzeltmeler ve uyarlamalar yapabilir. 

 

 tekirdağ kiraz festivali turu, turları  tekirdağ kiraz festivali turu, turları
tekirdağ kiraz festivali turu, turları tekirdağ kiraz festivali turu, turları

 

FESTİVAL HAKKINDA:

TEKİRDAĞ KİRAZ FESTİVALİ HAKKINDA 

Tekirdağ’ı en güzel simgeleyen nedir, diye sorduğunuzda, alacağınız yanıt sayısı birden fazla olabilir. Kimisi rakısını, köftesini, kimisi karpuzunu söyler. Oysa kentin simgelerinden kiraz başlıbaşına bir şölendir. Her yıl mayıs veya haziran başında dallardaki kirazlar kızarıp tatlandığında Uluslararası Kiraz Festivali düzenlenir. Şehri bir haftalığına kırmızının coşkusu sarar. Kiraz güzeli seçilir, konserler düzenlenir, şehrin sokaklarında şarkılar yankılanır. Sadece bu sevinç dalgasından pay almak için festival zamanında ya da hemen sonrasında Tekirdağ’a gitmeye değer.

Tekirdağ Kiraz Festivali ilk defa 1962'de "Kiraz Cümbüşü" adı altında kutlanmaya başlanmıştır. 1964'te Kiraz Bayramı'na dönüşmüştür. Daha sonraları Kiraz Festivali adı altında geleneksel hale getirilerek geniş bir çerçevede kültür ve eğlence programları oluşturularak devam edegelmiştir. Festivalde kortejler, sergiler, gösteriler, fener alayları, gece konserleri, kiraz yarışmaları, yelken yarışmaları, festival güzellik yarışmaları, piknikler yapılmakta ve kapanış konserleri ile bitmektedir. Hafta boyunca özellikle şehirde iç turizm açısından büyük hareketlenme yaşanmaktadır. Binlerce Tekirdağlı şehrin sahiline ve eğlence yerlerine inerek festivali doyasıya yaşamaktadır. Kiraz Festivalinde dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçiler gelmekte, özel gösteriler sunmaktadırlar. Görünümü, lezzeti ve adına düzenlenen festivaliyle kirazın Tekirdağ için ayrı bir yeri vardır. Kiraz, bu önemli geçmişiyle Tekirdağlılar'ın ve festivalin baş tacıdır. Ozanlar kiraz üzerine anlamlı yazılar yazmışlar, şiirler üretmişler, rengini ise genç kızların dudağına benzetmişlerdir.
 

AKTİVİTELER :

 

Kültür  ve Doğa Turu. Aynı zamanda Tekirdağ Kiraz Festivali ve etkinliklerini izliyoruz.    

 

TUR FİYATI :

 

 

TUR ÜCRETİ

Tur fiyatı Kişibaşı

Tur fiyatı (Tek çekim ve 3-6 taksit)

179.-TL

Nakit Banka Havale/Eft/Ofiste ödeme

165.-TL 

Günübirlik turlarda çocuk indirimi yoktur. Normal fiyat geçerlidir. 

  

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR  ve OLMAYANLAR :

Tur Ücretine Dahil Olanlar:

  • Gidiş -Dönüş Ulaşım 
  • Rehberlik 
  • Sabah Serpme Kahvaltı ve sınırsız çay
  • Öğle Yemeği Tekirdağ Köfte Menü
  • Tekirdağ Kiraz Festivali etkinlikleri
  • Kiraz Bahçesi Gezisi, dalından kiraz toplama
  • Program dahilinde çevre gezileri
  • Dostluk ve Güleryüz... 

Tur ücreti dışındakiler : 

Yolda yapılan harcamalar, müze girişleri, Bahşişler ve diğer ekstralar,  

REZERVASYON ve ÖDEME DETAYLARI :

Rezervasyon için bize telefon edebilir veya online rezarvasyon formu ile  gerekli bilgilerinizi bize ileterek rezarvasyon yaptırabilirsiniz.Peşin ödeme için ofisimize gelebilir, banka hesaplarımıza havale yapabilirsiniz. Kredi kartıyla peşin yada  taksitli ödeme yapmak isterseniz  ofisimize gelip kartınızdan çekim yaptırabilirsiniz veya Mail Ordur Formu ile ödeyebilirsiniz.  

     

 

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER :

*Spor veya rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

*Mayo, şort Ani hava değişimine uyabilecek Kıyafetler (Hırka, yelek,yağmurluk...)

*Fotoğraf Makinesi ve Yeterli Sayıda Film  ve Pil

ULAŞIM :

Ulaşım Aracı : Kullandığımız araçlar turizmde kullanılan ve  özel olarak turizm için tasarlanmış katılımcı sayısına göre Lüks 17 kişilik  Mercedes Sprinter Minübüs  ile veya  27 veya 31 kişilik İsuzu, Novo veya Turkuaz,  Otokar-Sultan  Midibus, 46 Kişilik Safir, Man, Travego, Tourismo otobüs   ile seyahat edilmektedir. Araç yerleşme planında ön, arka, sağ, sol, cam kenarı ve koltuk numarası garantisi verilmez.

 

FOLKLORİK VE SİZİN YÖREYE KATKINIZ :·         

Bu yöreyi bizimle keşfiniz sonrasında el sanatlarımız ölmeyecek·         

Otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak.·         

Yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek.·         

Köylü pazarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı  sağlayacak.

Herkes doğduğu  yerde mutlu yaşayacak. Folklorik ve Sizin katkılarınızla... 

“Dostluğa, Doğaya ve Otantik Dünyaya Açılan Pencere”   

                    

 

 

 

Kaynak : tekirdağ kiraz festivali turu, turları
Tür : Diğer Tarih : 08.06.2017
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Bilgilendirme icin
MAIL LISTE KAYIT OLUN
E-posta: