Sakız Adası Paskalya Şenlikleri ve Roket Savaşları Turu 30 Nisan -02 Mayıs 2016

Anasayfa » Festival Turları » Sakız Adası Paskalya Şenlikleri ve Roket Savaşları Turu 30 Nisan -02 Mayıs 2016
share on facebook  tweet  share on google  print  

Sakız Adası Paskalya Şenlikleri ve Roket Savaşları Turu 30 Nisan -02 Mayıs 2016

"Festival Turları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Sakız

SAKIZ ADASI PASKALYA ŞENLİKLERİ ve ROKET SAVAŞLARI TURU, 

 

OTOBÜSLÜ TUR 

SAKIZ ADASI PASKALYA ŞENLİKLERİ TURU

Tur Tarihleri : 30 NİSAN -02 MAYIS 2016 (29 Nisan gecesi hareket )  Tur Süresi: 3 Gün- 2 Gece

  *****SAKIZ ADASI OTEL KONAKLAMALI*****  

Doğa,Tarih, Festival Havası, Kültür keyfi birarada

 

*** ULAŞIM, REHBERLİK, 2 GECE O.K KONAKLAMA, 2 KAHVALTI, ÇEŞME, SAKIZ ADASI TÜM ÇEVRE GEZİLERİ DAHİL TUR***

 

 

SAKIZ ADASI PASKALYA ŞENLİKLERİ ve ROKET SAVAŞLARI HAKKINDA :

 

Yunanistan'ın Sakız Adası yine geleneksel havai fişek savaşı etkinliğine sahne olucak. Türkçe anlamı havai fişek anlamına gelen Roket Savaşları Ruketopolemos, Sakız Adası’nın Vrandados kasabasında her yıl Paskalya Bayramı’nın cumartesi gününde kutlanan bir gelenektir. Roket savaşı kutlamalarında bir savaş atmosferi canlandırılır. Günümüze kadar yaşatılmakta olan bu geleneğe ev sahipliği yapan ada, bu görsel şöleni izleyebilmek için dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri bir araya getirir. Kutlamalar boyunca iki rakip kilise arasında önceden belirlenmiş hedeflere doğru durmaksızın havai fişek atışları yapılır. Hedeflere en çok isabetli atışı yapan kilise savaşın galibi olur. Havai fişek savaşı Megalo Savato (Büyük Cumartesi) günü akşam saatlerinde başlar ve geceye doğru artarak devam eder. Bu gelenekselleşmiş görsel şöleni net olarak seyredebilmek için Vrandados kasabasının biraz üstünde bulunan Epos Dağının eteklerinde yerinizi almanızda fayda var.

TUR PROGRAMI

Hareket Saatleri ve buluşma noktaları:

01.GÜN/ : 29 Nisan Gecesi Sakız Adası turu için İstanbu'dan hareket

19:00 :  Kadıköy Evlendirme dairesi önü 

02.GÜN/ : 30 NİSAN 2016 İZMİR -ÇEŞME -SAKIZ ADASI -PASKALYA ŞENLİKLERİ VE ROKET SAVAŞLARI GÖSTERİLERİ 

Bursa –Balkesir-İzmir güzergahını izleyerek sabah saatlerinde Ege denizinin  lacivertten turkuaza tüm renkleriyle denizin kara ile iç içe olduğu koylarıplajları ve termal kaynaklarıyla bir dantel gibi Türkiye’nin üçüncü büyük çağdaş kenti İzmir’e varıyoruz.  Ordan Çeşme'ye geçerek Sakız Adası Paskalya Şenlikleri ve Roket Savaşları 3 günlük turumuza başlamak üzere 09.30 feribotu ile Sakıza geçiyoruz ve 45 dakikalık bir yolculuktan sonra Sakız limanına varmış olucaz. Gümrük işlemleri bittikten sonra bagajlarımızı otobüse koyup şehir turuna başlıycaz. Böylelikle halkın Paskalya çoşkusunu da tadmış olucaz şu anda kütüphane olarak faaliyet gösteren Mecidiye Camiisini görücez ve devamında ise eski kale içerisini gezicez ve yenilenmiş Türk Hamamını gördükten sonra serbest zaman olucak öğlen yemeği için . Devamında ise otelimize yerleşiyoruz. Akşam ise Roket savaşını izlemek için otobüs ile Vrondados köyüne gidicez ve muhteşem şöleni hep beraber izleyeceğiz. Karşılıklı olarak köyler arasında muhteşem bir havai fişek yarışması oluyor gece saat 00:00 olan bu şölen muazam bir görüntü teşkil ediyor. Daha sonra ise Paskalya da yenilen PASKALYA ÇORBASI ve salata tabiiki olmazsa olmazı KIRMIZI yumurta olucak (extra kişi başı 17 euro içkiler ve meşrubat hariç). Konaklama Sakız Adası otelimizde 

Bu etkinliklere katılarak ada kültürünü ve tarihini yakından tanıyabilir, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Ada halkı geçmişte yaşadığı birçok deneyimi teatral bir halde bir şölen haline getirmiş. 

 

03.GÜN/ :01 MAYIS 2016 SAKIZ ADASI -MESTA -PİRGİ KÖYLERİ -PASKALYA ETKİNLİKLERİ

 

Sabah kahvaltısıdan sonra adanın en ünlü sakız köyleri olan MESTA ve PİRGİ ‘ye tura çıkıcaz . Efsanevi mistik köyler Sakız Adasının güneyinde orta çağa ait yaklaşık 20 sakız köyü vardır. Özellikle önemli olanlar Pyrgi ve Mesta’dır. Bunların ardından Vessa, Armolia, Nenita ve Patrika gelir. Özellikle, çiftliklerde ağaçların sakız kristallerden oluşan ‘gözyaşlarını’ döktüğünü gördüğünüz Ağustos ayında bu belde kümesinde dolaşmak büyüleyicidir. Sakız: ‘mucizevi’ gözyaşları Fıstık ağacına benzeyen, sık dalları ve bükük gövdesiyle bir çalı görünüşüne sahip sakız ağacı adanın sembolüdür. Ağaçtaki yarıklardan (yerliler bunlara ‘Kentima’ veya ‘embroidery’ de der) ortaya çıkan sakız usaresini sıkmak sakız ağacı ‘gözyaşının’ gövdeden akmasına yol açar. Tatlı, hoş kokulu ve pahalı olan bu ürün yalnızca Sakız Adasında bulunur ve MS 1. yy’den beri adada yetiştirilir. Tedavi edici özellikleri olduğuna da inanılmaktadır. Efsaneye göre Agios Isidoros, Sakız Adasında Romalılar tarafından işkenceye uğradığında sakız ağaçları ağlamaya başlamıştır.

Öğlen yemeği için ise MESTA köyünün meydanında Ortaçağ andıran mekanda PASKALYA yemeği MENÜ = ( Salata Tzatziki , Mastelo (yerel peynir ) , Kabakköftesi , 4 kişiye ortaya ve porsiyon olarak keçi eti ve ev yapımı şarap ve suma (sakıza özgü yerel içki ) yemek sonunda ise tatlı extra kişi başı 20 eur. Geceleme otelde. Akşam serbest olucaz dileyen misafirlerle taverna gecesi planlayabiliriz. Geceleme otelde. 

 

04.GÜN/ : 02 MAYIS 2016 SAKIZ ADASI -ÇEŞME -ALAÇATI 

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı ardından eşyalarımızı aracımıza yerleştirip otelimizden ayrılıyoruz.  Sabah kahvaltısından sonra saat 08:00 feribotu ile Çeşme'ye varıcaz daha sonra ÇEŞME çarşıda serbest zaman olucak devamında ise ALAÇATI uğrayıp orda zaman geçiricez yeldeğirmenlerini eski sokakları yürüyücez ne kadar da Sakız'a benzediğini sizde anlıyacaksınız, öğlen yemeğinden sonra ise İstanbul'a dönüş başlıyacak. Normal trafik koşullarında sabaha karşı İstanbul'da oluyoruz. Farklı Folklorik Turizm turlarında buluşmak dileğiyle burada  vedalaşıyoruz.

Not: Aynı programa sadık kalmak koşuluyla Rehber tur program akışında değişiklik yapabilir.  Festival Programları ve festivalin güncel akış saatlerini gösteren asıl program Festival tarihlerine çok yakın bir zamanda belli olduğundan. Rehberimiz Festival programının saat akışına göre Tur programının genel akışında bazı düzeltmeler ve uyarlamalar yapabilir.

 

Hareket Saatleri ve buluşma noktaları:

 

29 Nisan Gecesi Sakız Adası turu için İstanbu'dan hareket

19:00 :  Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü(Otopark çıkışı ışıklar önü)

   

AKTİVİTELER :

 

Kültür  ve Doğa Turu. Aynı zamanda Sakız Adası Paskalya Şenlikleri ve Roket Savaşları etkinliklerini izliyoruz.   

KONAKLAMA :

Sakız Adası Otelleri Oda içerisinde Wc ve Duş 24 Saat sıcak su, saç kurutma mak. Merkezi ısıtma,Tv bulunmaktadır.

KİMLER KATILABİLİR :

 

Her yaştan ciddi sağlık problemi olmayan herkes katılabilir.

TUR FİYATI :

    

TUR ÜCRETİ

Tur fiyatı (Yetişkin Kişibaşı)

06-12 yaş

Tur fiyatı (Tek çekim ve 3-6-9 taksit)

675.-TL

.-TL

Nakit Banka Havale/Eft/Ofiste ödeme

640.-TL 

.-TL

  

Belirtilen Fiyat 2 veya 3 Kişilik Odada Kişibaşı Fiyatıdır. Çocuk indirimi 2 yetişkin yanında 6-12 yaş çocuk konaklarsa geçerlidir. 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR  ve OLMAYANLAR :

Tur Ücretine Dahil Olanlar:

 • Gidiş -Dönüş Ulaşım ( İstanbul -Çeşme / Çeşme -İstanbul)
 • Çeşme -Sakız Adası Feribot ulaşım hizmeti
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • 2 gece Oda Kahvaltı Sakız Adası Konaklama 
 • 2 sabah kahvaltısı otelde 
 • Feribot geçiş ücretleri (Çeşme -Sakız Adası / Sakız Adası -Çeşme geçişleri)
 • 1.gün şehir turu, otele transfer
 • Vrandados köyüne ulaşım roket savaşlarını izlemek
 • 2.gün Sakız Köyleri turları
 • Otopark ücretleri
 • Otoban ücretleri
 • Dostluk ve Güleryüz... 

Tur ücreti dışındakiler : 

İlk gün Sabah kahvaltısı, Otellerdeki minibar harcamaları, Akşam yemekleri, Shengen Vize ücreti ve servis hizmet bedeli (120 euro) , Yurdışı Çıkış harcı (15.-TL), sigorta bedeli (10 euro), Bahşişler ve diğer ekstralar, Öğle Yemekleri, müze ve ören yeri girişleri, 1. Gün Paskalya yemeği roket savaşlarından sonra 17 eur (kayıt esnasında belirtilmelidir ), 2.Gün Pazar Paskalya yemeği 20 eur ( kayıt esnasında belirtilmelidir ) Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler 

REZERVASYON ve ÖDEME DETAYLARI :

Rezervasyon için bize telefon edebilir veya online rezarvasyon formu ile  gerekli bilgilerinizi bize ileterek rezarvasyon yaptırabilirsiniz.Peşin ödeme için ofisimize gelebilir, banka hesaplarımıza havale yapabilirsiniz. Kredi kartıyla peşin yada  taksitli ödeme yapmak isterseniz  ofisimize gelip kartınızdan çekim yaptırabilirsiniz veya Mail Ordur Formu ile ödeyebilirsiniz.  

     

 

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER :

*Spor veya rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.*Mayo,şort Ani hava değişimine uyabilecek Kıyafetler (Hırka, yelek,yağmurluk...)*Fotoğraf Makinesi ve Yeterli Sayıda Film  ve Pil

ULAŞIM :

Ulaşım Aracı : Kullandığımız araçlar turizmde kullanılan ve  özel olarak turizm için tasarlanmış katılımcı sayısına göre Lüks 46 kişilik Safir, Man, Travego Motobüs ile seyahat edilmektedir. Araç yerleşme planında ön, arka, sağ, sol, cam kenarı ve koltuk numarası garantisi verilmez.

 

FOLKLORİK VE SİZİN YÖREYE KATKINIZ :·         

Bu yöreyi bizimle keşfiniz sonrasında el sanatlarımız ölmeyecek·         

Otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak.·         

Yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek.·         

Köylü pazarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı  sağlayacak.

Herkes doğduğu  yerde mutlu yaşayacak. Folklorik ve Sizin katkılarınızla... 

“Dostluğa, Doğaya ve Otantik Dünyaya Açılan Pencere”

     

                    

 

 

 

Kaynak : Sakız Adası Paskalya Şenlikleri turu, turları
Tür : Diğer Tarih : 31.03.2016
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Bilgilendirme icin
MAIL LISTE KAYIT OLUN
E-posta: