Sakız Adası Mostra Karnavalı Turu 25-26 Şubat 2017

Anasayfa » Festival Turları » Sakız Adası Mostra Karnavalı Turu 25-26 Şubat 2017
share on facebook  tweet  share on google  print  

Sakız Adası Mostra Karnavalı Turu 25-26 Şubat 2017

"Festival Turları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Sakız

SAKIZ ADASI MOSTRA KARNAVALI TURU, 

 

ÇEŞME BULUŞMALI TUR 

SAKIZ ADASI MOSTRA KARNAVALI TURU

Tur Tarihleri : 25-26 ŞUBAT 2017 (25 Şubat sabahı Çeşme buluşmalı )  Tur Süresi: 2 Gün- 1 Gece

  *****SAKIZ ADASI OTEL KONAKLAMALI*****  

Doğa,Tarih, Festival Havası, Kültür keyfi birarada

 

*** ÇEŞMEDEN İTİBAREN ULAŞIM, REHBERLİK, 1 GECE O.K KONAKLAMA, 1 KAHVALTI, ÇEŞME, SAKIZ ADASI TÜM ÇEVRE GEZİLERİ DAHİL TUR***

 

 

SAKIZ ADASI MOSTRA KARNAVALI HAKKINDA :

 

Thimiana köyünün Mostra Karnavalının kesin bir başlangıç tarihi olmamakla beraber, ortaçağ zamanından beri süregelen, bir gelenek olduğu bilinmektedir.

Eski zamanda, bir cuma günü, köye korsanlar tarafından, köyün geliri olan sakızı elde etmek amacıyla, bir saldırı yapılmıştır. Bu saldırı olmakizdan önce, köyün gözcüsü, korsanları görmüş ve köy halkına saldırıyı haber vermiştir. Böylece, köylüler, saldırıyı geri puskürtmüşler ve mücadeleyi kazanmışlardır. O zamandan beri, bu olayı, her yıl aynı gün (Karnaval döneminin son cuma günü), köylüler, yüzlerini elde yapılmış bir maske kullanarak ve farklı kıyafetler giyerek, bir bayram havasında kutlamaktadırlar.

Aynı haftanın pazar günü ise, köyün meydanında toplanarak, ‘’Talini’’ adında, özel bir folklör gösterisi yapmaktadırlar. Bu folklör oyununda asıl anlatılan; saldırı anında, köylüler ve korsanlar arasında geçen mücadele sırasındaki, hareketleri göstermektir. Bu dans bittikten sonra, bütün köylüler ve ziyaretçiler, enstrumanlar çalarak müzik eşliğinde ve özel bir savaş marşı söyleyerek, Aziz Efstratios Kilisesine giderler. Kilisenin etrafındaki bahçe korkuluklarına ise, özel renkli bayraklar asarak, kiliseyi süslerler. Artık günümüzde, Mostra Karnavalında, biraz daha modern çizgide kıyafetler kullanılmakta.

Aynı zamanda bu karnavalda, Yunan halkının güncel yaşamı, özel araçların üzerine kurulmuş, çeşitli kuklalarla, hiciv sanatı ile anlatılmaktadır.  

 

TUR PROGRAMI

 

01.GÜN/ : 25 ŞUBAT SABAHI ÇEŞME LİMANI BULUŞMA 08:00

ÇEŞME - SAKIZ ADASI - MECİDİYE CAMİİ -APLOTERYA SAKIZ ADASI ÇARSISI GEZİSİ -SAKIZ KALESİ -VOUNAKİ MEYDANI -MESTA KÖYÜ - ARMOLİA KÖYÜ -PYRGİ KÖYÜ

Her yıl Sakız Adası'nın Thiminia Köyünde geleneksel olarak kutlanan Mostra Karnavalı büyük coşku ve eğlencelerle kutlanmaktadır. Bizlerde sizleri Mostra Karnavalıyla buluşturmak istedik. 

Her ilden katılacak katılımcılarımızla beraber Mostra karnavalı turu için Cumartesi sabahı saat 08:00 da Çeşme gümrük limanı girişindeki TURYOL  check-in ofisinde işlemlerimizi yapıyoruz.

Pasaport kontrolünün ardından Ege’nin maviliklerinde feribot ile 30-35 dakika sürecek keyifli yolculuğumuz başlıyor. Sakız Adası limanına vardığımızda giriş işlemlerinin ardından valizlerimi otobüsün bagajına yerleştiriyor ve Ege’nin gizli hazinesi Sakız Adası’nı keşfe başlıyoruz.

Şehir merkezinde yürüyerek yapacağımız  tanıtım turunda APLOTERYA adı verilen Sakız adası çarşısını, Sultan Abdulmecit tarafından yaptırtılan MECİDİYE Camii’yi, Sakız adasının en büyük ve en işlek meydanı olan VOUNAKİ MEYDANI’nı geride bıraktıktan sonra BİZANS döneminde inşaa edilmiş fakat daha sonra sırasıyla CENEVIZ ve OSMANLI dönemlerinde de adanın yönetim merkezi olmuş SAKIZ KALESİ’ni ve içerisindeki OSMANLI eserlerini ziyaret edecegiz.  

Ardından otobüsteki yerimizi alıp güney ada turuna başlıyoruz. Turumuzda ilk durağımız yüzlerce yıldır el yapımı seramikleriyle meşhur ARMOLİA köyü. Burda adaya da ismini veren meşhur Damla sakızı ağaçlarını yakından tanıyacak ve doğanın bu mucizesi hakkında ki çok ilginç bilgileri rehberimizden dinleyeceğiz. Ardından meşhur seramik atelyelerin birini ziyaret etmek için küçük bir mola.

Bir sonraki durağımız Sakız Adası’ndaki bir çok ortaçağdan kalma kale-köy arasında mimari yapısını günümüze kadar en güzel korumuş olan MESTA. Bizleri inşa edildiği dönem 13. Yüzyıla zamanda bir yolculuğa çıkarıyor. Labirent gibi ara sokaklarından ilerleyerek köyün merkezindeki meydanına ulaşıyor ve ihtiyaç molası veriyoruz. Bu molamız süresince isteyen misafirlerimiz adanın doğal dondurmalarının, isteyenler yunanlıların meşhur kahvesi frappenin, isteyenlerde Yunanistan’ın sadece Sakız Adası’nda üretilen İncir Rakısının (Suma) tadına bakabilir. Taksiarchis kilisesini ziyaretinin ardından köyden ayrılıyoruz.       

Sıradaki köyümüz evlerin üzerindeki geometrik şekilleriyle dünyada eşi bulunmayan PYRGİ. Ksista adı verilen ve Cenevizlilerden günümüze yüzyıllardır uygulanan bu teknik hakkında detaylı bilgileri rehberimiz bize aktarıyor. Kristof Kolomb’un Sakız Adası’nda kaldığı evide gördükten sonra (her ne kadar bir çok kişi rivayet desede köyde yaşayanları nerdeyse yarısının soyadı Kolombos :) öğlen yemeği için hareket ediyoruz. Deniz kenarında lezzetli bir tavernada öğlen yemeğinin ardından dinlenmek ve akşam yapılacak eğlenceye enerji toplamak için otelimize doğru hareket ediyoruz. Konaklama Sakız Adası otelimizde.   

Saat 21:00 otel lobisinde buluşup Canlı Yunan müziği, limitsiz uzo ve şarap eşliğinde akşam yemeğimizi yiyeceğimiz tavernaya gidiyoruz. (ekstra) İsteyen misafirlerimiz sabahın erken saatlerine kadar sirtaki yapıp tabak kırmaya devam edebilir.

 

02.GÜN/ : 26 ŞUBAT 2017 SAKIZ ADASI -MOSTRA KARNAVALI ETKİNLİKLERİ

 

Sabah kahvaltının ardından otobüsteki yerimizi alıyor ve Sakız Adası Mostra Karnavalı turumuza devam ediyoruz. İlk durağımız yüzyıllarca egenin dini merkezi olmuş NEA MONİ kilisesi. Günümüzde UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmış olan 1 000 yıllık bu manastırı ziyaret ediyor ve hüzünlü tarihini öğreniyoruz.

Ardından Sakız Adası Mostra karnaval etkinlikleri ve yürüyüşünü izlemek için adaya özgü kızıl taşlarla yapılmış evleriyle ünlü THYMİANA köyüne hareket ediyoruz. MOSTRA karnavalının tam olarak ne zaman başladığı bilinmesede kökleri ortaçağda yaşanmış gerçek bir hikayeye dayanmaktadır.

Çağlar boyunca korsanlar Damla Sakızı ve zenginliklerinden dolayı adayı yağmalamıştır. Yine bir gün ada halkı eğlenceye dalmışken gözcüler yaklaşmakta olan korsanları haber verirler. Eğlencenin coşkusuyla tüm köy halkı sahile doğru koşar ve korsanlara tuzak kurarlar. Şiddetli geçen çatışmanın ardından da korsanların saldırısını geri püskürtür, ele geçirdiklerinide köy meydanında asarlar. Bu zafer anısınada her sene festival ayının son Pazar günü ‘talimi’ adı verilen kılıç oyunlarıyla ve özel kıyafetleriyle bu savaşı canlandırırlar.

Öğlen yemeğimiz içinde serbest zamanımız bu Mostra karnavalın yapıldığı köyde olacak. Ardından Ceneviz döneminden kalma konaklarıyla ortaçağ aristokrasini günümüze taşımış KAMBOS bölgesinde kahve molası. Alt katı narenciye müzesi olarak kullanılan CITRUS konağında ki molamızın ardından limana doğru hareket ediyoruz. Pasaport kontrolünün ardından sizleri adadan güzel hatıralarla uğurluyoruz. Farklı Folklorik Turizm turlarında buluşmak dileğiyle burada  vedalaşıyoruz.

Not: Aynı programa sadık kalmak koşuluyla Rehber tur program akışında değişiklik yapabilir.  Festival Programları ve festivalin güncel akış saatlerini gösteren asıl program Festival tarihlerine çok yakın bir zamanda belli olduğundan. Rehberimiz Festival programının saat akışına göre Tur programının genel akışında bazı düzeltmeler ve uyarlamalar yapabilir.

 

   

 

Hareket Saatleri ve buluşma noktaları:

 

25 Şubat sabahı Sakız Adası turu için 

08:00 :  Çeşme limanı buluşma 

   

AKTİVİTELER :

 

Kültür  ve Doğa Turu. Aynı zamanda Sakız Adası Mostra Karnavalı Şenlikleri etkinliklerini izliyoruz.   

KONAKLAMA :

Sakız Adası 2 ve 4* Otelleri Oda içerisinde Wc ve Duş 24 Saat sıcak su, saç kurutma mak. Merkezi ısıtma,Tv bulunmaktadır.

KİMLER KATILABİLİR :

 

Her yaştan ciddi sağlık problemi olmayan herkes katılabilir.

TUR FİYATI :

 

TUR ÜCRETİ

DIANA HOTEL 2* (SEHIR MERKEZI)

Tur fiyatı (Yetişkin Kişibaşı)

Sngl Oda

Çocuk

04-11 Yaş

Tur fiyatı (Tek çekim ve 3-6 taksit)

 

 

 

Nakit Banka Havale/Eft/Ofiste ödeme

99 EURO 

120 EURO

 50 EURO

  

Belirtilen Fiyat 2 veya 3 Kişilik Odada Kişibaşı Fiyatıdır. Çocuk indirimi 2 yetişkin yanında 4-11 yaş çocuk konaklarsa geçerlidir. 

    

TUR ÜCRETİ

CHANDRIS HOTEL 4* (SEHIR MERKEZI)

Tur fiyatı (Yetişkin Kişibaşı)

Sngl Oda

Çocuk

04-11 Yaş

Tur fiyatı (Tek çekim ve 3-6 taksit)

 

 

 

Nakit Banka Havale/Eft/Ofiste ödeme

115 EURO 

140 EURO

60 EURO

  

Belirtilen Fiyat 2 veya 3 Kişilik Odada Kişibaşı Fiyatıdır. Çocuk indirimi 2 yetişkin yanında 4-11 yaş çocuk konaklarsa geçerlidir. 

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLANLAR  ve OLMAYANLAR :

Tur Ücretine Dahil Olanlar:

  • Seçilen otelde Oda Kahvaltı konaklama
  • Çeşme -Sakız Adası Feribot ulaşım hizmeti
  • Türkçe Rehberlik Hizmeti
  • 1 gece Oda Kahvaltı Sakız Adası Konaklama 
  • 1 sabah kahvaltısı otelde 
  • Feribot geçiş ücretleri (Çeşme -Sakız Adası / Sakız Adası -Çeşme geçişleri)
  • Çeşme Şehir merkezi turu
  • Güney Ada turu 
  • Orta Ada ve Karnaval turu
  • Dostluk ve Güleryüz... 

Tur ücreti dışındakiler : 

İlk gün Sabah kahvaltısı, Otellerdeki minibar harcamaları, Akşam yemekleri, Shengen Vize ücreti ve servis hizmet bedeli (120 euro) , Yurdışı Çıkış harcı (15.-TL), sigorta bedeli (10 euro), Taverna gecesi Canlı müzik, fix menü, limitsiz içki (uzo, şarap vs. yerel içkiler) 25 Euro, Bahşişler ve diğer ekstralar, Öğle Yemekleri, Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler 

REZERVASYON ve ÖDEME DETAYLARI :

Rezervasyon için bize telefon edebilir veya online rezarvasyon formu ile  gerekli bilgilerinizi bize ileterek rezarvasyon yaptırabilirsiniz.Peşin ödeme için ofisimize gelebilir, banka hesaplarımıza havale yapabilirsiniz. Kredi kartıyla peşin yada  taksitli ödeme yapmak isterseniz  ofisimize gelip kartınızdan çekim yaptırabilirsiniz veya Mail Ordur Formu ile ödeyebilirsiniz.  

     

 

YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER :

*Spor veya rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.*Mayo,şort Ani hava değişimine uyabilecek Kıyafetler (Hırka, yelek,yağmurluk...)*Fotoğraf Makinesi ve Yeterli Sayıda Film  ve Pil

ULAŞIM :

Ulaşım Aracı : Kullandığımız araçlar turizmde kullanılan ve  özel olarak turizm için tasarlanmış katılımcı sayısına göre 27 kişilik, 17 kişilik araçlar ile seyahat edilmektedir. Araç yerleşme planında ön, arka, sağ, sol, cam kenarı ve koltuk numarası garantisi verilmez.

 

FOLKLORİK VE SİZİN YÖREYE KATKINIZ :·         

Bu yöreyi bizimle keşfiniz sonrasında el sanatlarımız ölmeyecek·         

Otantik yöre mutfağı yaşayacak ve unutulanlar yeniden yaşam bulacak.·         

Yöre esnafı alışverişlerimiz sayesinde ayakta kalmaya devam edecek.·         

Köylü pazarından alacağınız her bir ürün yöre insanına katkı  sağlayacak.

Herkes doğduğu  yerde mutlu yaşayacak. Folklorik ve Sizin katkılarınızla... 

“Dostluğa, Doğaya ve Otantik Dünyaya Açılan Pencere”

     

                    

 

 

 

Kaynak : sakız adası mostra karnavalı turu, turları
Tür : Diğer Tarih : 25.02.2017
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]
Bilgilendirme icin
MAIL LISTE KAYIT OLUN
E-posta: