GAZİANTEP HALFETİ TURU (3 Gün)

0.00 ’den İtibaren

GEZİLECEK YERLER

TURA KATILIN

1.Gün : ......2019 Türkiye'nin her noktasından buluşmalı - Gaziantep -Birecik -Fırat Nehri -Kelaynak Kuşları -Halfeti -Rumkale -Savaşan Köyü -Gaziantep

 

Sabah saatlerinde siz değerli misafirlerimizi Gaziantep Havalimanında karşılıyoruz. Yöresel kahvaltı ardından 

Çingene kız ve yüzlerce mozaiğin kurtarma kazıları neticesinde bulunmuş olduğu ve Ön Asya'nın en büyük antik dönem şehirlerinden biri olan Zeugma olacak. Büyük bir kısmı, Birecik baraj gölü suları altında kalmış olan Zeugma antik kentinde yapılan anlatımlar sonrasında Urfa-Antep sınırında ve Fırat Nehri üzerine kurulmuş olan Birecik'e ulaşıyoruz.

Buradaki ilk durağımız ise bir göçmen kuş olan ve Türkiye'de sadece burada bulunan, koruma altına alınmış Kelaynak kuşlarının bakım merkezi olacak. Bu sevimli kuşları fotoğrafladıktan sonra eski köy yollarını takip ederek, Türkiye'de siyah gülün doğal olarak tek yetiştiği yer olan ve kesme taştan yapılmış evleriyle meşhur, büyük bir kısmı Birecik Baraj Gölü suları altında kalmış olan Halfeti'ye ulaşıyoruz.

Buradan bizleri bekleyen teknemize binerek İncil in ilk nüshalarının yazılmış olduğu Rum Kaleye ulaşıyoruz. Yapılan anlatımlar ve çekilen fotoğrafların ardından bir başka sular altında kalmış köy olan Savaşan köyüne gidiyoruz.

Daha sonrasında muhteşem manzaralardan geçerek Halfeti ye geri dönüyoruz. Burada bulunan su üzerindeki duba restoranlarında alacağımız yerel yemeklerden Haşhaş kebabı ve Fırat nehrinde yetişen Şabut balığının tadı hafızalarınızdan silinmeyecek. Daha sonrasında buradan ayrılarak, Gaziantep'e ulaşıyoruz. Panoramik Gaziantep turunun ardından otelimize yerleşiyor ve bu güzel günü tamamlıyoruz. Akşam yemeğimiz Gaziantep otelimizde.

 

2.Gün : Gaziantep -Sedef Kakma Atölyesi -Tarihi bey mahallesi -Hasan Süzer Konukevi -Ermeni Konağı -Antep Kalesi -Cam Eserler Müzesi -Mutfak Müzesi -Bakırcılar Çarşısı -Tütüncü Hanı -Tahmis Kahvesi

Sabah otelde alınan açık büfe kahvaltının ardından, otobüsümüzle günümüzün ilk durağı olan Antep işi sedef kakma atölyesine uğruyoruz.

Burada, özellikle Osmanlı döneminde, Antep çevresinde gelişmiş olan Sedef kakma sanatının inceliklerini görüyoruz. Bizlere ikram edilen ve bir çeşit kekik çayı olan Zahter çaylarımızı yudumladıktan sonra Gaziantep'in en eski mahallelerinden olan Bey Mahallesine ulaşıyoruz.

Burada eski, taş ve ahşap işlerinin en güzel örneklerini görebileceğimiz Antep evlerini bünyesinde barındıran sokakları gezerken tarihe tanık olacaksınız. Geçmişe dair yapacağımız bu gezi esnasında yorgunluğumuzu atmak için uğrayacağımız eski bir Ermeni konağında hem konağı fotoğraflayıp hem de yine yöreye özgü melengiç kahvesini yudumluyoruz.

Daha sonrasında eski bir Antep evini müzeye dönüştüren Hasan Süzer Konuk evine gidiyoruz. Yöresel yaşamı yansıtan eski eserlerin sergilendiği bu müzede çekilen fotoğrafların ardındanmeşhur Gaziantep mutfağını tanımak için öğle yemeği molası veriyoruz.

Daha sonrasında bu sefer aracımız bizleri "Yüzük Kalesi" olarak ta bilinen ve eski bir Höyük üzerine inşa edilmiş Antep Kalesine ulaştırıyor. Burada Gaziantep in düşman işgalinden nasıl kurtarıldığını anlatan Panorama müzesini gezerekAntep in kurtuluş destanını tekrar yaşıyoruz. Ardından Suriyeli cam üstatlarının, 1000 dereceye varan fırınlar karşısında nasıl cama şekil verdiklerini görmek için Cam eserler müzesine gidiyoruz.

Ardından Kethüda zade Göğüs İbrahim Paşa konağı olarak da bilinen, 1905 yılında yapılmış Mutfak müzesine ulaşıyoruz. Burada Gaziantep mutfağına ait eserleri gördükten sonra, tarihi bakırcılar çarşısına geçiyoruz. Arzu eden misafirlerimiz verilen serbest zamanda bu unutulmaya yüz tutmuş bakır işlerinden alabilir.

Daha sonrasında Tütüncü hanına geçerek, Eski yeraltı su dağıtım şebekelerinin insan eliyle açılmış kanallarının birleşme yerleri olan Kastelleri görüyoruz. Yapılan anlatımlar sonrasında tarihi sultan 4. Murat a kadar dayanan, Antep'in simgelerinden Tahmis Kahvesine ulaşıyoruz.

Burada içilen kahvelerin ardından Almacılar çarşısında verilen serbest zamanda salça, kuru biber, baharat, Antep fıstığı ve baklava alışverişlerini yapabilirler. Ardından otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeğimiz Gaziantep otelimizde.

3.Gün : Gaziantep -İstanbul

Sabah  otelimizde alınan açık büfe kahvaltı sonrası,100 hektarlık alanı ile Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük hayvanat bahçesi olan, Gaziantep hayvanat bahçesine gidiyoruz. 

74 türden 2700 canlıya ev sahipliği yapan bu bahçede verilen serbest zamanda birbirinden ilginç canlıları görebilirsiniz. Daha sonrasında buradan ayrılarak kurtarma kazıları sonunda Birecik baraj gölünün suları altında kalmaktan kurtarılan mozaik ve fresklerin sergilenmiş olduğu Gaziantep Mozaik Müzesine gidiyoruz. 

Çingene kız mozaiği dahil, birbirinden güzel sanat eserleri arasında yapacağımız bu yolculuk esnasında, rehberimizden bir yandan mitolojik hikayeler dinlerken bir yandan da fotoğraflarımızı çekiyoruz. Ardından Gaziantep havaalanına ulaşarak, siz değerli misafirlerimizi uğurluyoruz.

 

Tekrar Başka bir Folklorik Turizm turumuzda birlikte olmak üzere vedalaşıyoruz.

Not: Rehberimiz aynı programa sadık kalmak koşuluyla Tur programının genel akışında bazı düzeltmeler ve uyarlamalar yapabilir.

 

Tur Ücretine Dahil Olanlar:

 • Bölgedeki tüm ara ulaşımlar ve havaalanı transferleri (Hizmetimiz Gaziantep Havaalanı başlar, Gaziantep havaalanı biter. )
 • 2 Gece Gaziantep Otelleri Konaklaması
 • Otellerde alınacak 2 sabah kahvaltısı açık büfe,
 • Profesyonel Rehberlik hizmeti,
 • Program dahilinde Gaziantep Halfeti gezileri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Tüm çevre gezileri,
 • Dostluk ve Güleryüz...
 • Dostluk ve Güleryüz...

Tur Ücreti dışındakiler:

Ana ulaşım Uçak, Müze ve ören yeri giriş ücretleri,İlk gün Kahvaltısı , tüm öğle Yemekleri ve yemeklerde alınacak içecekler, Akşam yemeği, Otellerdeki mini bar harcamaları , bahşişler ve diğer ekstralar. Belirtilen dışındaki yemekler.

Ulaşım Aracı :

Turkiyenin her ilinden katılıma açık olduğundan ana ulaşım uçak dahil edilmemiştir. Ana Ulaşım Uçak ile olup, Ara ulaşımlar katılımcı sayısına göre 17 kişilik Volkswagen Volt, Mercedes Sprinter, 27 kişilik Isuzu Turkuaz ve Novo minibüs araç ile sağlanır.

Sabahı Diyarbakır Havaalanında buluşma

Gidiş : sabahı Pegasus Havayolları Sabiha Gökçen havalimanı 07:00 İstanbul -Diyarbakır seferi ile Diyarbakır 'a hareket. Havaalanı buluşma.

Dönüş : akşamı Pegasus Havayolları 19:50 Diyarbakır-İstanbul Sabiha Gökçen seferi ile İstanbul'a dönüş.

Sizleri Sabah ....den itibaren Diyarbakır Havaalanında karşılıyoruz ve programımıza başlıyoruz.Farklı uçuş saatlerini tercih edenler ofisten bilgi alabilirler.

Turkiyenin her ilinden katılıma açıktır. Ana Ulaşım Uçak ile olup, Ara ulaşımlar katılımcı sayısına göre 17 kişilik Volkswagen Volt, Mercedes Sprinter, 27 kişilik Isuzu Turkuaz ve Novo minibüs araç ile sağlanır.

HATIRLATMA :

 • Rehberimiz Grubumuzu Gaziantep havaalanında karşılar.
 • Uçuştan en az 1,5 saat önce havaalanında hazır bulunmanız gerekmektedir.
 • Gidiş ve dönüş Check–in İşlemleriniz kendiniz tarafından yapılacaktır.
 • Acentemiz havayolları ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey protokolüne tabidir.
 • Uçuş öncesinde uçuş detayları ve saatleri değişebilir tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 Saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız saat değişikliği riskini bilerek ve kabul ederek turu satın almıştır. Uçak seferlerinde oluşabilecek aksama yada iptal gibi durumlar halinde oluşabilecek tura katılamama yada geç katılma gibi durumlardan, uçağın kaçırılmasından ve bunun sonucunda oluşabilecek hizmet alınamaması gibi durumlardan Folklorik Turizm Seyahat Acentası sorumlu tutulamaz.

TUR FİYATLARI

Başvuru Formu

Önemli Bilgiler!

* Grup Talep formunu doldururken iletişim bilgilerinizin, doğru ve güncel olduğuna dikkat edin.

* Kişi sayısını ve tur zamanını kesin bir bilgi ile iletiniz.

* Belirtmek istediğiniz hususları lütfen mesajınız kısmından yazınız.

* Dilerseniz bize, 0212 249 40 70 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Bu tur için daha önce yorum girilmedi. Yorum bırakarak başka kullanıcıların tur hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Benzer Turlar