Not : Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları ve grup talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayvalık Teferiç Şenlikleri Turu

895.00 ’den İtibaren

GEZİLECEK YERLER

Ayvalık - Cunda -Taksiyarhis Kilisesi -Tarihi Rum Evleri -Tımarhane Adası -Taş Kahve -Ayvalık Küçükköy (Yeniçahori Köyü) Teferiç Şenlikleri Etkinlikleri -Serbest Zaman -Şeytan Sofrası  - Bozcaada -Bozcaada Sokakları -Ayazma Plajı -Aya Pereşkevi -Polente Feneri -Rüzgar Gülleri -Folklorik Yöresel Ürün Alışverişi

TURA KATILIN
Yaşlar:

AYVALIK TEFERİÇ ŞENLİKLERİ TURU

AYVALIK TEFERİÇ ŞENLİKLERİ turu ve BOZCAADA GEZİSİ

AYVALIK TEFERİÇ ŞENLİKLERİ TURU ve BOZCAADA TURU

01-02  MAYIS 2021

Doğa,Tarih, Festival Havası, Kültür keyfi birarada

Not : Tur tarihi geçen seneye göre yaklaşık tarihtir. Festival Komitesi tarafından kesin tarih belirlendiğinde güncelleme yapılacaktır. 

1.Gün : Gecesi Ayvalık Teferiç Şenlikleri Turu için İstanbul'dan Hareket

23:30 : İncirli Alfemo önü (Eski Boyner Mağazası)

24:00 : Mecidiyeköy Yapı Kredi Önü 

00:30 : Kadıköy Evlendirme Dairesi Önü (Otopark çıkışı ışıklar önü)

2.Gün : Ayvalık - Cunda -Taksiyarhis Kilisesi -Tarihi Rum Evleri -Tımarhane Adası -Taş Kahve -Ayvalık Küçükköy (Yeniçahori Köyü) Teferiç Şenlikleri Etkinlikleri -Serbest Zaman -Şeytan Sofrası 

Ayvalık Teferiç Şenlikleri turumuza İstanbul'dan hareketle Bursa -Balıkesir güzergahını izleyerek sabah saatlerinde Ayvalık'a varıyoruz. Serbest alacağımız kahvaltı ardından ilk durağımız Ayvalık sokakları ile Kuzey Ege turumuza başlıyoruz. Rumlarla-Türklerin bir arada yaşadığı ilginç mimarisiyle Cunda (Alibey) Adasına geçip eski ev örneklerini görüyor, tarihi sokakları gezmeye devam ediyoruz.  Sonrasında Ayvalık’ ı, körfezin güzel koylarını ve göz alabildiğine uzanan zeytinliklerini kuşbakışı seyretmek için Şeytan Sofrası’na çıkıyoruz. Burada Şeytan’ın ayak izini simgeleyen izleriTımarhane Adasını görüp  Öğle yemeği(Ekstra)inde   Egenin zeytinyağlı mezeleri ve egeye özgü mevsim balıklarından oluşan menu ile midemizi  şenlendiriyoruz.  Öğleden sonra Cunda sokaklarını  keşfe çıkıyoruz.  Tarihi Taş Kahvede bir kahve molası ile gezimize devam ediyor ve daracık eski sokaklarda gezinirken karşımıza  Taksiyarhis Klisesi çıkıyor. Cunda(Alibey Adası)  Doğal güzelliğinin yanında   eski  taş mimari  evleri ile bizi oldukça etkiliyor,  tarihi evlerini  seyre dalarken düşüncelerimiz  uzun yıllar öncesine götürüyor bizleri. Ardından Rahmi Koç müzesi ve Sevim Necdet Kitaplığı geziyoruz. Ardından sizleri Ayvalık Teferiç Şenlikleri etkinlikleri için serbest bırakıyoruz. 

Ayvalık Teferiç Şenlikleri kapsamında 1900’lü yıllardan bu yana Karadağ’dan gelen Boşnak Türklerinin yaşadığı Ayvalık’ın Küçüköy Mevkii’nde bu yıl da gerçekleştirilecek 4. Küçükköy Teferiç Şenlik’nde hem Küçükköy hem de Boşnak kültürü tanıtılacak.
Yurt genelinde restore edilen evleri ve sokaklarıyla ile kendine has kültürüyle son yıllarda dikkat çeken Küçükköy’ün Boşnak Kültürü Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Kent Konseyi işbirliği Teferiç Şenlikleri’yle birlikle kent turizmi farklı bir boyut kazandı.

İlk iki yıldaki etkinlerde Boşnak kültürünün yaşadığı süreç, hazırlanan sempozyumlarla anlatıldı. Kendine has müzikleri, kıyafetleri ve en önemlisi yöresel malzemelerle hazırlanan mutfağı, kent meydanında hazırlandı ve katılımcıların beğenisine sunuldu. Bu yıl ki programda da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi dopdolu.

Ayvalık’ın her köşesinin balkan kültürünün, Anadolu’nun izlerini ve değerlerini taşıyan Küçükköy Mahallesi’nde bu yıl dördüncüsünü düzenleyecekleri Teferiç Şenlikleri’nde Anadolu Mozaiğinin tüm kültürel değerlerini kucaklamayı amaçlıyorlar. 

Belediye Başkanı Gençer, “Kültürü dolu dolu olan, çok kültürü bir arada bulunduran ve bunları hep beraber bir hoşgörü içinde yaşatan, Cumhuriyetin kurulduğu günden beri, bu süreci devam ettiren Ayvalık’ta bu şenlikleri her yıl yapmaya devam edeceğiz. Çünkü hiçbir millet kendi kültürünü unutmamalı. Kendi kültürümüzü, bu zenginliklerimizi yaşadığımız takdirde bu Cumhuriyet’e daha fazla sahip çıkarız. Çünkü bu Cumhuriyet, Osmanlı topraklarından dağılmış Türkleri ve Müslümanları bu coğrafyada toplamıştır. Günümüzde ise, Bütünşehir yasası, ekonomik olarak bizi olumsuz etkilese de ancak, renkli olan Ayvalık’ı rengârenk yaptı. Bu durum tarımın, turizmin ve kültürün canlanmasını sağladı. Ayvalık’ta, farklı coğrafyalarda yaşayan, farklı kültürlerden olan insanlar, her mevsimde farklı bir uyum içerisindeler. Küçükköylü kardeşimiz uzun yıllardır bu geleneğini sürdürüyor. Şimdi bu geleneği tüm Türkiye tanımaya başladı. Dört mevsim yerli ve yabancı konuklarını ağırlıyor. Baharı karşıladığımız bu Teferiç şenliklerine gelin baharın coşkusunu hep birlikte yaşayalım’’ dedi.

Ardından akşam üzeri grubumuzla toparlanıp Şeytan Sofrasına çıkıyoruz. Ayvalık  çevresindeki  irili ufaklı onlarca adayı  panaromik olarak seyredebileceğimiz bir noktadan fotoğraf çekimlerimizide yapıp sonrasında otelimize hareket ediyoruz. Konaklama ve akşam yemeği Ayvalık 3 ve 4* standardı otelde. 

 

2020 AYVALIK TEFERİÇ ŞENLİKLERİ program detayları daha sonra açıklanacaktır. Güncel programa göre 1 ve 2.gün programı gün değişikliği yapılabilir. 

 

3.Gün : Bozcaada -Bozcaada Sokakları -Ayazma Plajı -Aya Pereşkevi -Polente Feneri -Rüzgar Gülleri -Folklorik Yöresel Ürün Alışverişi -Serbest Zaman -İstanbul

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı ardından Ayvalık Teferiç Şenlikleri turumuzun son günü otelimizden çıkış yapıyor ve Egenin diğer incisi Bozcaada için yollara düşüyoruz. 

Bozcaada'ya varışımızla birlikte Şirin sokakları ve eski Rum evleriyleüzüm bağlarıylapırıl pırıl deniziyle bizi büyüleyecek olan Bozcaada’nın sokaklarını gezmeye başlıyoruz. Bozcaada’nın tarihi hakkında Rehberimizden bilgi alıyoruz ve sokaklarını geziyoruz. Ardından Bozcaada'nın en meşhur plajı Ayazma'ya geçiyoruz. Yolumuz üzerinde Aya Pereşkevi hakkında rehberimizden bilgi alıyoruz.

Öğlen adaya özgü meze ve balıkları tadabilirsiniz. (ekstra) Sonrasında Bozcaada üzüm bağlarını ve bağevleri arasından keyifli bir yolculukla Polente Fenerine geçiyoruz. 

Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri eşliğinde görüntüleri izlemeye gidiyoruz. Temiz ada havası, kekik kokuları ve Rüzgar güllerinin sesi eşliğinde fotoğraflarımızı çekip Bozcaada çarşısında hediyelik eşyalarımızı aldıktan sonra Bozcaada'dan ayrılıyoruz. 

Sonrasında İstanbul'a dönüşe geçiyoruz.  Normal trafik koşullarında 23:30/00:00 civarı İstanbul'da oluyoruz. 

Başka  farklı Folklorik Turizm turlarında buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz. 

Not: Aynı programa sadık kalmak koşuluyla Rehber tur program akışında değişiklik yapabilir. Festival Programları ve festivalin güncel akış saatlerini gösteren asıl program Festival tarihlerine çok yakın bir zamanda belli olduğundan. Rehberimiz Festival programının saat akışına göre Tur programının genel akışında bazı düzeltmeler ve uyarlamalar yapabilir.

 

Tur Ücretine Dahil Olanlar:

 • Gidiş -Dönüş Ulaşım
 • Gezi süresince Profesyonel Kokartlı Rehberlik hizmeti,
 • 1 gece Yarım Pansiyon Ayvalık 3 ve 4* standardı Oteller Konaklama
 • 1 sabah kahvaltısı otelde açık büfe,
 • 1 akşam yemeği otelde Set menü veya açık büfe,
 • Feribot geçiş ücretleri ( İstanbul -Eskihisar -Topçular ve Çanakkale -Eceabat İstanbul geçişleri)
 • Ayvalık Teferiç Şenlikleri Gezisi
 • Zorunlu Seyahat Sigortası,
 • Otopark ve otoban ücretleri
 • Dostluk ve Güleryüz

Tur Ücreti Dışındakiler:

İlk gün sabah kahvaltısı, müze girişleri (müzekart önerilir), Yemeklerde alınacak meşrubat ve alkollü içecekler , Öğle Yemeği, Otellerdeki mini bar harcamaları , bahşişler ve diğer ekstralar.

Ulaşım Aracı :

Kullandığımız araçlar turizmde kullanılan ve özel olarak turizm için tasarlanmış yatar koltuklu ve klimalı katılımcı sayısına göre ;

 • 46 kişilik Mercedes, Safir veya MAN otobüs
 • 27 Kişilik İsuzu Turkuaz, Otokar- Sultan, Novo minibüs,
 • 17 Kişilik Volkswagen Volt veya Mercedes Sprinter Minübüs ile seyahat edilmektedir.
 • Araç yerleşme planında ön, arka, sağ, sol, cam kenarı ve koltuk numarası garantisi verilmez. Lütfen ısrarcı olmayınız.

TUR FİYATLARI

 • Araçtaki Oturma düzeni, rezervasyon önceliğine göre düzenlenmektedir.
 • Araçlarda bulunan 3 ve 4 numaralı koltuk rehber ve yardımcısına aittir. 
 • Tura katılan her misafir, tur rehberinin bildireceği buluşma saatlerine uymayı kabul ve taahhüt etmiş sayılır. Her misafir program akışını aksatmamak ile mükelleftir.
 • 0-5 yaş Bebek yolcunun koltuk hakkı bulunmamaktadır. Bebek için koltuk talep eden misafirlerimiz çocuk ücreti ödeyerek koltuk satın alabilmektedirler.
 • Rezervasyonunuzu kimlik veya pasaport ibrazı veya yazılı gerçekleştirmeniz gerekmektedir, sözlü olarak verilen hatalı bilgilerden oluşacak uçak bileti iptal veya değişikliklerinin ceza bedeli misafirlere yansıtılır.
 • Tur programlarımıza belirtilen havayolu ve tarifeli sefer saatlerinde değişiklikler olabilir.
 • Tur hareketine 1 gün kala tarafınıza rehber, havayolu, saat bilgileri ve buluşma detaylar iletilecektir.
 • Otellerimiz, yukarıda belirtilen veya aynı kategorideki benzer otellerdir. Folklorik Turizm, kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar.
 • Çocuk fiyatı, iki yetişkin ile aynı odada konaklama şartı ile tek çocuk için geçerlidir.
 • Üç kişilik oda tercihlerinde ilave (3.kişi) yataklar, otele göre açılır kapanır ek yatak veya sofa bed tarzında olabileceği için, standart yataklardan küçük olma ihtimali vardır. 
 • Otellerde alınan yemekler, otel konseptine ve doluluğuna göre set menü olabilir, bölge şartlarına bağlı olarak alkollü içecek bulunmayabilir.
 • Seyahatiniz süresince kullandığınız taşıtlar ve konakladığınız otelleri terk ederken, lütfen eşyalarınızı eksiksiz aldığınıza emin olunuz. Kaybolan eşya, bagaj vb. acentemiz sorumlu tutulamaz.
 • · Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan Folklorik Turizm sorumlu tutulamaz.
 • · Pasaportların seyahat tarihinin bitimi baz alınarak minimum 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir. 6 aydan az süreyle seyahat eden konuklarımız; Giriş ülkesi pasaport polisleri tarafından ülkeye alınmayabilir. Bu gibi durumlarda sorumluluk pasaport sahibine aittir.
 • 18 yaş altı reşit sayılmayan çocukların anne veya babalarından biri veya ikisi ile birlikte tura katılmadığı durumlarda, tura katılım için gerekli olan muvafakat namelerin seyahat sırasında kişilerin yanında bulundurması zorunludur
 • Kimlik veya pasaportu olmayan yetişkin, çocuk veya bebek yolcular farklı bir belge ile uçuş yapamamaktadır.
 • Tur programlarımız sezonluk hazırlanmaktadır. Turun hareket tarihine göre gezi planlamasındaki ziyaret günleri farklılık gösterebilir. Müze ve Ören yerlerinin; özel gün, restorasyon, tadilat, kısmi onarım vb. sebeplerle kapalı olması sebebiyle ziyaretleri gerçekleşemeyebilir.
 • Tur programında yer alan gece turları gibi ekstra turlar kişi sayısı ve mevcut personelin şartlarına bağlı olarak gerçekleştirilir. Yol üzerinde yapılan ekstra turlara katılmak istemeyen yolcular, mola yerinde beklemeyi kabul ederek tura katılmışlardır.
 • Evrakları eksik olan misafirlerin, tura katılımında çıkabilecek sorunlardan Folklorik Turizm sorumlu tutulamaz ve tur kalkışını geciktiremez. Bu durumda, kişi veya kişilerin tüm tur ücretinin tamamı yanar ve iadesi mümkün olmaz.
 • Turumuzda yeterli sayıya ulaşılamadığı takdirde; Folklorik Turizm misafirlerine bizzat haber vermekle yükümlüdür.
 • Turumuz; rehberlik, ulaşım, konaklama ve çevre gezileri ile bir paket olup ayrı düşünülemez. Kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri vb. haklar geri iade edilmez.
 • Tüketici, gezinin başlamasından 7 gün öncesine kadar turu istediği kişiye devredebilir.
 • Ölüm, hastalık, kaza gibi durumlarda mücbir sebebin belgelenmesi ve onaylanması durumunda , uçak bileti hariç acentenin prosedürüne göre iade işlemleri yapılmaktadır. 
 • İade işlemleri 01 – 14 gün arası sürmektedir. Kredi kartı ile taksit olarak satın alınan turlar , aynı şekilde banka tarafından taksit olarak iadesi yapılmaktadır.
 • Belirtilmiş olan fiyatlar kontenjan doluluğu ile birlikte değişkenlik gösterebilir.
 • Rezervasyon Sahibi, bu rezervasyonu yaptırırken yukarıdaki belirtilen maddeleri okuduğunu, şartlarını anladığını ve kabul ettiğini beyan etmiş sayılır.
 • Sorularınız için folklorik@ folklorik.com a mail atabilirsiniz. Veya 0212.249 40 70 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Başvuru Formu

Önemli Bilgiler!

* Grup Talep formunu doldururken iletişim bilgilerinizin, doğru ve güncel olduğuna dikkat edin.

* Kişi sayısını ve tur zamanını kesin bir bilgi ile iletiniz.

* Belirtmek istediğiniz hususları lütfen mesajınız kısmından yazınız.

* Dilerseniz bize, 0212 249 40 70 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Bu tur için daha önce yorum girilmedi. Yorum bırakarak başka kullanıcıların tur hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Benzer Turlar