Not : Bu turumuz şu an için kapalıdır. İleri tarihli veya mevcut benzer tur programları ve grup talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ERZURUM -TORTUM ŞELALE- ÇORUH VADİSİ TURU

0.00 ’den İtibaren

GEZİLECEK YERLER

Erzurum, Erzurum Evleri, Narman Peribacaları, Oltu Taşı Atölyeleri, Haho Manastırı, Uzundere, Tortum Gölü Şelalesi, İşhank Manastırı, Öşvank Manastırı, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Yakutiye Medresesi, Tarihi Saat Kulesi,

TURA KATILIN
Yaşlar:

1.Gün : Türkiye'nin her noktasından buluşmalı - Erzurum -Narman Peribacaları - Haho Manastırı -Uzundere -Doğu'nun Saklı Hazinesi ; Çoruh Vadisi -İşhan Manastırı -Öşvank Manastırı -Gürcü Kültürü için önemli Topraklar ; Tao Klarjeti -Erzurum

 

Saygıdeğer misafirlerimiz Erzurum havalimanında aracımız ve rehberimiz ile buluşuyoruz. Araç’ta rehberimizin vereceği brifing sonrasında Pasinler ( HASANKALE ) Kalesinin eşliğinde Narman Peribacalarına yolculuğumuza devam ediyoruz.

Doğu Anadolu’da Peribacasının ne işi var dediğinizi duyar gibiyiz. Amerika’daki Büyük Kanyona benzetilen Narman Peribacalarının en önemli özelliği kırmızı renk’te olması diyor fotoğraf molasının ardından Oltu’ya hareket ediyoruz. Yüksek bir tepe üzerine kurulmuş, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Oltu Kalesi’ni panoramik olarak görüyor Karakehribar diğer adı ile Oltu Taşının işlenişini göreceğimiz Oltu Taşı Atölyesine gidiyoruz. Taşın işlenişi hakkında bilgilerin alınması ile birlikte kısa bir alışveriş yapıyor, Karga Pazarı Dağları eşliğinde Bağbaşı Beldesinde bulunan Gürcü Kralı Kuropalat David tarafından, 978–1001 yılları arasında inşa ettirilen Haho ( HAHULİ ) Manastırına ulaşıyoruz.

Manastırı özel kılan sanatsal değer taşıyan ve Tiflis Devlet Sanat Müzesi’nde korunan Hahuli Triptiği’nin ortasındaki Meryem İkonun Haho Manastırı’nda yapılmış olması diyor Haho Manastırından ayrılıyoruz. Tarihi İpek Yolunu takiben Engüzekkapı Kalesini fotoğraflıyor, Uzundere ( AZORT ) ilçesi Pirin kayalar Geçidi aşarak Tortum Gölü manzarası eşliğinde Tortum Şelalesine ulaşıyoruz. 

Şelale kenarında vereceğimiz çay molasının ardından İşhan Manastırına doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Çoruh vadisinin yüksek dağları arasında yapacağımız yolculuk sonrasında Yusufeli’nin İşhan ( DAĞYOLU ) Köyünde bulunan ve yüzyılın ortasında düz bir arazinin üzerinde kurulmuş İşhan Manastırını rehberimizin anlatımları eşlinde geziyor, Yusufeline geçiyoruz.

Yusufeli Barajının tamamlanması ile sular altında kalacak olan ilçede Barhal Çayı kenarında öğle yemeğimizi alıyor, yemek sonrasında Yusufeli’nden ayrılıyoruz. Gürcüler için kutsal sayılan Tao Klarjheti bölgesindeki en önemli manastırlardan olan Aşağı ve Yukarı anlamlarına gelen Çamlıyamaç Köyü sınırlarlarındaki Öşk Vank Manastırını görmeye gidiyoruz. Vaftizci Yahya (Ioannis Prodromos)’ya adanmış olan manastırda, kilise, üç şapel, yemekhane, el yazmalarının kopya edildiği kütüphane binasını geziyor Erzurum’a hareket ediyoruz.

Erzurum’u kuşbakışı izleyeceğimiz Kiremitlik Tepe’de kahve molası veriyoruz. Mola sonrasında Palandöken Dağı eteklerindeki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. ( PALANDÖKEN / ERZURUM )

 

2.Gün : Erzurum -Üçkümbetler -Çifte Minareli Medrese -Erzurum Evleri -Yakutiye Medresesi -Tarihi Saat Kulesi -İstanbul

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Erzurum şehir merkezi turumuza başlıyoruz. Şehir merkezi turumuza Tarihi Erzurum Tabyalarında Aziziye Tabyasını görerek başlıyoruz.

Tabyalardan ayrılıyor, Anadolu Selçuklunun günümüze kadar ayakta kalmış olan, Sultanı Alaeddin Keykubad'ın kızı Hundi Hatun tarafından yaptırılmış ve açık avlulu medreselerin Anadolu'da en büyüğü olan Çifte Minareleri Medreseyi fotoğraflıyor, Türkiye’nin en büyük camilerinden bir tanesi olan Ulucami gezisini tamamlıyor, 

Üç Kümbetler, Erzurum Kalesi ile Tarihi Saat Kulesini gördükten sonra İlhanlı döneminde yapılan giriş kapısının her iki yüzünde, silme kemerler içerisinde altta ajurlu bir küre, hayat ağacı, her iki taraftaki pars figürleri ve üstte çift başlı kartal, dini inançlarının anlatımını göreceğimiz Yakudiye Medresesini geziyor, öğle yemeğimizi bölgenin en leziz tadı olan çağ kebabı ve kadayıf dolması şeklinde alıyoruz.

Yemek sonrasında Doğunun en büyük özel müzesi olan ve içerisinde 30.000 bine yakın eser bulunan Erzurum Evlerini geziyor, şehir merkezinde vereceğimiz serbest zamanın ardından Erzurum Havalimanına doğru hareket ediyoruz. Sizler ile başka bir gezimizde buluşmak dileği ile sizlerden ayrılıyoruz. Başka Folklorik Turizm turlarında buluşmak üzere.

 

Not: Rehberimiz aynı programa sadık kalmak koşuluyla Tur programının genel akışında bazı düzeltmeler ve uyarlamalar yapabilir.

 

Tur Ücretine Dahil Olanlar:

 • Bölgedeki tüm ara ulaşımlar ve havaalanı transferleri (Hizmetimiz Erzurum Havaalanı başlar, Erzurum havaalanı biter. Her ilden katılıma açık olduğu için Ana Ulaşım Uçak Bileti dahil değildir.. )
 • 1 gece Erzurum Palandöken Otel Konaklaması 
 • Otellerde alınacak 1 sabah kahvaltısı ,
 • Profesyonel Rehberlik hizmeti,
 • Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Tüm çevre gezileri,
 • Dostluk ve Güleryüz...
 • Dostluk ve Güleryüz...

Tur Ücreti dışındakiler:

Ana ulaşım Uçak, Müze ve ören yeri giriş ücretleri,İlk gün Kahvaltısı , tüm öğle Yemekleri ve yemeklerde alınacak içecekler, Akşam yemeği, Otellerdeki mini bar harcamaları , bahşişler ve diğer ekstralar. Belirtilen dışındaki yemekler.

Ulaşım Aracı :

Turkiyenin her ilinden katılıma açık olduğundan ana ulaşım uçak dahil edilmemiştir. Ana Ulaşım Uçak ile olup, Ara ulaşımlar katılımcı sayısına göre 17 kişilik Volkswagen Volt, Mercedes Sprinter, 27 kişilik Isuzu Turkuaz ve Novo minibüs araç ile sağlanır.

Sabahı Diyarbakır Havaalanında buluşma

Gidiş : sabahı Pegasus Havayolları Sabiha Gökçen havalimanı 07:00 İstanbul -Diyarbakır seferi ile Diyarbakır 'a hareket. Havaalanı buluşma.

Dönüş : akşamı Pegasus Havayolları 19:50 Diyarbakır-İstanbul Sabiha Gökçen seferi ile İstanbul'a dönüş.

Sizleri Sabah ....den itibaren Diyarbakır Havaalanında karşılıyoruz ve programımıza başlıyoruz.Farklı uçuş saatlerini tercih edenler ofisten bilgi alabilirler.

Turkiyenin her ilinden katılıma açıktır. Ana Ulaşım Uçak ile olup, Ara ulaşımlar katılımcı sayısına göre 17 kişilik Volkswagen Volt, Mercedes Sprinter, 27 kişilik Isuzu Turkuaz ve Novo minibüs araç ile sağlanır.

HATIRLATMA :

 • Rehberimiz Grubumuzu Erzurum havaalanında karşılar.
 • Uçuştan en az 1,5 saat önce havaalanında hazır bulunmanız gerekmektedir.
 • Gidiş ve dönüş Check–in İşlemleriniz kendiniz tarafından yapılacaktır.
 • Acentemiz havayolları ile yolcularımız arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey protokolüne tabidir.
 • Uçuş öncesinde uçuş detayları ve saatleri değişebilir tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 Saat önce teyid edilmesi gerekmektedir. Yolcularımız saat değişikliği riskini bilerek ve kabul ederek turu satın almıştır. Uçak seferlerinde oluşabilecek aksama yada iptal gibi durumlar halinde oluşabilecek tura katılamama yada geç katılma gibi durumlardan, uçağın kaçırılmasından ve bunun sonucunda oluşabilecek hizmet alınamaması gibi durumlardan Folklorik Turizm Seyahat Acentası sorumlu tutulamaz.

TUR FİYATLARI

Başvuru Formu

Önemli Bilgiler!

* Grup Talep formunu doldururken iletişim bilgilerinizin, doğru ve güncel olduğuna dikkat edin.

* Kişi sayısını ve tur zamanını kesin bir bilgi ile iletiniz.

* Belirtmek istediğiniz hususları lütfen mesajınız kısmından yazınız.

* Dilerseniz bize, 0212 249 40 70 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Bu tur için daha önce yorum girilmedi. Yorum bırakarak başka kullanıcıların tur hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Benzer Turlar